do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Kukurydza na kiszonkę

Kukurydza na kiszonkę to jeden z wielu rodzajów kukurydzy i zarazem jedna z popularniejszych pasz objętościowych przeznaczonych dla bydła mlecznego. Osobom poszukującym kukurydzy pod kątem uprawy do celów paszowych chcielibyśmy zaproponować materiał siewny w postaci różnych odmian kukurydzy na kiszonkę.

Nasiona kukurydzy na kiszonkę

Kukurydza na kiszonkę – odmiany

Jednym z najważniejszych parametrów, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kukurydzy, jest parametr FAO. Parametr FAO to wskaźnik wczesności odmian. Klasyfikacja FAO uwzględnia:

  • FAO do 230 – odmiany wczesne,
  • FAO 240-250 – odmiany średniowczesne,
  • FAO 260-290 – odmiany średniopóźne,
  • FAO powyżej 300 – odmiany późne.

Jakie odmiany są szczególnie polecane na paszę dla bydła? Rekomendowane są między innymi ziarna z grupy średniowczesnej. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze odmiany trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim długość okresu wegetacyjnego.

Która kukurydza do siewu na kiszonkę będzie opłacalna?

Najlepsza kukurydza na kiszonkę to ta najbardziej dopasowana do potrzeb gospodarstwa. Stawiając na wyższe plony, warto nabyć odmiany wczesne lub średniopóźne, natomiast chcąc osiągnąć wysoki udział kolb, lepszym wyborem będzie odmiana wczesna. Odmiany późne zalecane są tym, którym zależy na niskim udziale kolb i wysokim potencjale.

Z uwagi na klimat i panujące w Polsce warunki pogodowe wybór odmian późnych nie jest rekomendowany. Jeśli już, to sprawdzą się one w cieplejszych rejonach Polski.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który trzeba uwzględnić przy wyborze kukurydzy na kiszonkę, jest wydajność masy. Powinna ona cechować się dużą wydajnością masy suchej, na poziomie ok. 30-35%. Warto dodać, że udział ziarna w ogólnej masie kiszonki wpłynie na wartość energetyczną paszy.

Kukurydza na kiszonkę – cena

Oferowana przez nas kukurydza na kiszonkę dostępna jest w rynkowych cenach. Potwierdzają to aktualne notowania, które w prosty sposób można samodzielnie zweryfikować.

Kukurydza na kiszonkę – opinie

Odmiany kiszonkowe kukurydzy na ogół charakteryzują się szybkim wzrostem początkowym. Dodatkowo zazwyczaj dają wysokiej jakości plon w dużych ilościach. To wszystko sprawia, że plony są satysfakcjonujące, a opinie o kukurydzy na kiszonkę bardzo dobre.

Kukurydza na kiszonkę nasiona powinna być jednak dobrana stosownie do potrzeb klimatyczno-glebowych gospodarstwa. Pominięcie jednego lub drugiego z tych dwóch czynników może mieć później ogromny wpływ na zysk z uprawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl