Producent
Dostępność
Wysyłka w
Fungicydy na rzepak
Kategoria "Fungicydy na rzepak" w naszym sklepie internetowym zawiera szeroką gamę preparatów chemicznych stosowanych w ochronie rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi. Oferowane produkty są starannie wyselekcjonowane, aby zapewnić najlepszą ochronę i zdrowie roślin, co przekłada się na wyższe plony i lepszą jakość nasion.
1 199,00 zł
Cena regularna:
1 229,80 zł
141,00 zł
596,80 zł
1 199,00 zł
Cena regularna:
1 236,99 zł
299,00 zł
Cena regularna:
304,70 zł
419,00 zł
Cena regularna:
434,96 zł
Najważniejsze Choroby Grzybowe Rzepaku Ozimego
Choroby grzybowe stanowią poważne zagrożenie dla upraw rzepaku ozimego. Do najczęściej występujących należą:
- Zgnilizna twardzikowa – prowadzi do zamierania roślin i powstawania białych, watowatych nalotów. Objawia się jasnoszarymi plamami, które po pewnym czasie ciemnieją. Przełamując łodygę można zauważyć czarne sklerocja
- Czerń krzyżowych – objawia się czarnymi plamami na łodygach i łuszczynach, co osłabia rośliny i powoduje znaczny spadek plonowania .
- Sucha zgnilizna kapustnych – powoduje nekrotyczne plamy na łodygach i liściach. Na liściach objawia się plamami o średnicy 3-18 mm o brązowawym przebarwieniu. Na szyjce korzeniowej rzepaku objawia się natomiast plamami brunatno brązowymi, które z czasem wnikają w głąb rośliny i stają się suche osłabiając łodygę co może przyczyniać się do wylegania łanu.
- Mączniak rzekomy – charakteryzuje się białym nalotem na spodniej stronie liści.
- Szara pleśń – Objawia się widocznymi szarymi i szarobrązowymi strzępkami grzybni. W przypadku silnej infekcji łodyga jest w stanie się przełamać co prowadzi do obumarcia roślin
Najpopularniejsze Substancje Stosowane do Ochrony Fungicydowej Rzepaku
W ochronie fungicydowej rzepaku ozimego stosuje się różne substancje czynne, z których najpopularniejsze to:
- Tebukonazol – skuteczny w zwalczaniu m.in. zgnilizny twardzikowej, suchej zgnilizny kapustnych i szarej pleśni.
- Protiokonazol – działa szeroko spektralnie, zwalczając czerń krzyżowych i suchą zgniliznę kapustnych.
- Metkonazol - zwalcza suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych, szarą pleśń i cylindrosporiozę.
- Boskalid – stosowany głównie przeciwko zgniliźnie twardzikowej, szarej pleśni i czerni krzyżowych.
- Azoksystrobina – efektywny przeciwko szarej pleśni, czerni krzyżowych i zgniliźnie twardzikowej.
- Difenokonazol – stosowany w walce z czernią krzyżowych i zgnilizną twardzikową.
Terminy i Fazy Rozwojowe Rzepaku do Ochrony Fungicydowej
Ochrona fungicydowa rzepaku ozimego powinna być przeprowadzana w kluczowych fazach rozwojowych roślin:
- Faza 4-6 liści (BBCH 14-16) – pierwszy zabieg fungicydowy, mający na celu zabezpieczenie młodych roślin przed chorobami rzepaku w okresie jesiennym. Bardzo często jest połączony z regulacją pokroju rzepaku.
- Faza strzelania w pęd główny (BBCH 31-49) - Jest to pierwszy zabieg wykonywany na wiosną. Ma na celu w głównej mierze wyregulować łan rzepaku, a jego efektem pobocznym jest zwalczanie w rzepaku pojawiających się w okresie zimowym. Wykonuje się go substancjami z grupy regulatorów wzrostu oraz triazoli wspomagających efekt regulacji
- Początek fazy rozwoju pąków kwiatowych (BBCH 50-59) – trzeci zabieg, chroniący rośliny przed chorobami atakującymi w okresie przed kwitnieniem. Jest wykonywany w fazie zielonego pąka i ma za zadanie zabezpieczyć plantację rzepaku przed chorobami wywoływanymi opadaniem płatów i przyklejaniem się ich do liści oraz łodyg co jest czynnikiem powodującym powstanie chorób
- Faza kwitnienia (BBCH 60-69) – trzeci zabieg, kluczowy w ochronie przed zgnilizną twardzikową i innymi chorobami, które mogą atakować podczas kwitnienia rzepaku (tzw. zabieg na płatek w rzepaku). Jest to przedłużenie ochrony z zabiegu T2 oraz bardzo często ostatni zabieg ochrony rzepaku przed chorobami grzybowymi, który jest bardzo często wykonywany w pełni kwitnienia na 2 miesiące przed zbiorem.
Zalety Ochrony Fungicydowej Rzepaku Ozimego
Ochrona fungicydowa rzepaku ozimego przynosi wiele korzyści, w tym:
- Zwiększenie Plonów – skuteczna ochrona przed chorobami grzybowymi przekłada się na większe i zdrowsze plony.
- Poprawa Jakości Nasion – brak infekcji grzybowych zapewnia lepszą jakość nasion, co jest kluczowe dla przemysłu olejarskiego.
- Zdrowie Roślin – ochrona fungicydowa zapobiega osłabieniu roślin, co zwiększa ich odporność na inne stresy środowiskowe.
- Ochrona Inwestycji – regularne zabiegi fungicydowe zabezpieczają nakłady finansowe poniesione na uprawę rzepaku.
- Zapobieganie Rozprzestrzenianiu Chorób – stosowanie fungicydów zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób na inne rośliny uprawne w okolicy.
W naszej kategorii "Fungicydy na rzepak" znajdą Państwo produkty dostosowane do różnych potrzeb i warunków uprawy, zapewniając kompleksową ochronę przed chorobami grzybowymi. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i wyboru odpowiednich preparatów, które pomogą w osiągnięciu wysokich i zdrowych plonów rzepaku ozimego.