Dostępność
Wysyłka w
Insektycydy na rzepak ozimy
Insektycydy na rzepak ozimy to specjalistyczne środki ochrony roślin, które są stosowane w celu zwalczania szkodników atakujących uprawy rzepaku. Są one niezbędne w ochronie przed owadami, które mogą znacząco obniżyć plony i jakość nasion. Insektycydy różnią się składem chemicznym i mechanizmem działania, co pozwala na ich efektywne użycie w różnych warunkach uprawy.
209,00 zł
Cena regularna:
217,35 zł
Sposób działania insektycydów na szkodniki:
- Kontaktowe - działają natychmiast po kontakcie ze szkodnikiem, paraliżując jego układ nerwowy lub powodując inne uszkodzenia, które prowadzą do jego śmierci.
- Żołądkowe - są spożywane przez owady wraz z rośliną, po czym dochodzi do zatrucia układu pokarmowego szkodnika.
- Systemiczne - są wchłaniane przez roślinę i transportowane przez jej tkanki, co sprawia, że szkodnik ulega zatruciu po żerowaniu na jakiejkolwiek części rośliny.
- Regulatory wzrostu owadów (IGR) - zakłócają rozwój i rozmnażanie owadów, uniemożliwiając im dojście do fazy dorosłej.
Najgroźniejsze szkodniki zagrażające uprawie rzepaku ozimego:
- Chowacz brukwiaczek - larwy żerują na roślinach powodując uszkodzenia łodyg rzepaku (wygięcie w kształt litery S oraz ich nadmierne pękanie
- Chowacz galasówek - larwy drążą korytarze w łodygach, osłabiając roślinę i zwiększając ryzyko wylegania.
- Słodyszek rzepakowy - dorosłe owady i larwy żerują na pąkach kwiatowych, co prowadzi do znacznego obniżenia plonu.
- Pryszczarek kapustnik - ( szkodniki łuszczynowe ) larwy żerują na łuszczynach, powodując ich deformację i przedwczesne opadanie.
- Mszyca kapuściana - owady ssące, które mogą przenosić wirusy i osłabiać rośliny poprzez wysysanie soków.
Warunki pogodowe do wykonywania zabiegu zwalczającego szkodniki w rzepaku:
- Temperatura - optymalna temperatura to zwykle 10-20°C, jednak zależy to od specyfikacji danego insektycydu.
- Wilgotność - najlepiej, aby nie było zbyt dużej wilgotności, co mogłoby obniżyć skuteczność insektycydu.
- Wiatr - unikać silnych wiatrów, aby zapobiec znoszeniu preparatu.
- Opady deszczu - najlepiej stosować w bezdeszczowe dni, aby insektycyd miał czas na skuteczne działanie przed spłukaniem.
Zalety zwalczania insektów w uprawie rzepaku:
- Ochrona plonów - skuteczne zwalczanie szkodników prowadzi do zwiększenia ilości i jakości zbiorów.
- Zdrowie roślin - zmniejszenie stresu spowodowanego przez owady poprawia ogólną kondycję roślin.
- Ograniczenie strat ekonomicznych - mniejsze uszkodzenia upraw przekładają się na większe zyski dla rolników.
- Zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób - niektóre owady są wektorami chorób wirusowych, ich eliminacja zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenów.
- Poprawa efektywności innych zabiegów agrotechnicznych - zdrowe rośliny lepiej reagują na nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne.
Skuteczne insektycydy w rzepaku ozimym
Inazuma 130 WG zawiera dwie substancje czynne (acetamipryd oraz lambda-cyhalotryna). Przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i ssących. Posiada szeroki zakres zwalczania szkodników oraz stosowania od fazy 3 liści do 9 liści jesienią oraz wiosną od początku wegetacji do fazy pełni kwitnienia. Dawkowanie wynosi od 0,15-0,3 kg/ha
Cyperkill Max 500 EC - składa się z jednej substancji aktywnej - cypermetryny. Stosowany w ochronie rzepaku ozimego przed słodyszkiem rzepakowym i chowaczem podobnikiem. Dawkowanie wynosi 0,05 l/ha.
Sivanto Energy - składa się z dwóch substancji: flupyradifuron i deltametryna. Działa kontaktowo i żołądkowo, powierzchniowo i systemicznie. Można stosować od fazy wzrostu pędu głównego do końca rozwoju łuszczyn. Maksymalna zalecana dawka do jednorazowego stosowania wynosi 0,75l/ha.
Karate Zeon 050 CS - w jego skład wchodzi lambda-cyhalotryna. Zwalcza chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika, chowacza brukwiaczka, słodyszka rzepakowego, gnatarza rzepakowego. Dawkowanie wynosi od 0,12-0,15 l/ha
Decis mega 50 EW - zawiera jedną substancję czynną - deltametrynę. Działa powierzchniowo na szkodniki gryzące i kłująco-ssące. Nie należy stosować w trakcie kwitnienia rzepaku ze względu na wabiące działanie deltametryny na pszczoły. Dawkowanie wynosi od 0,1-0,15l/ha
Leptosar 200 SL - w jego skład wchodzi acetamipryd. Działa kontaktowo i żołądkowo. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Dawkowanie wynosi od 0,15 l/ha do 0,3 l/ha