do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

KUKURYDZA NA ZIARNO

Popularność kukurydzy na ziarno stale rośnie, przez co zwiększa się na nią zapotrzebowanie. Osobom planującym uprawę kukurydzy chcielibyśmy zaproponować materiał siewny w postaci różnych odmian kukurydzy na ziarno.

Kukurydza na ziarno – co warto wiedzieć?

Kukurydza jest rośliną z rodziny wiechlinowatych, która cechuje się dużą wydajnością. Ze względu na niskie wymagania glebowe nadaje się do uprawy praktycznie na wszystkich rodzajach gleb. W sprzyjających warunkach może osiągać plony mokrego ziarna nawet powyżej 15 t/ha.

Odpowiedni dobór kukurydzy na ziarno będzie mieć kluczowe znaczenie w kontekście zbioru zadowalającego plonu. Pamiętajmy jednak, że sposobem na dobre plony są także regularna pielęgnacja, nawożenie kukurydzy oraz korzystny przebieg pogody w sezonie wegetacyjnym. Jedynie poprzez połączenie tych trzech czynników uprawa może okazać się naprawdę opłacalna.

Nasiona kukurydzy na ziarno

Kukurydza na ziarno – odmiany

Szukając odpowiedniej odmiany kukurydzy warto zwrócić między innymi uwagę na wczesność odmian kukurydzy. Zależy od tego termin siewu kukurydzy. Jest to również ważne w przypadku regionu kraju, w którym uprawiana jest kukurydza.

Kukurydza do siewu na ziarno dostępna jest w różnych długościach okresu wegetacyjnego:

  • odmiany wczesne – FAO do 230,
  • odmiany średniowczesne – FAO 240 -250,
  • odmiany średniopóźne – FAO 260 -290,
  • odmiany późne – FAO powyżej 300.

Odmiany o najkrótszym FAO są polecane do siewu w rejonach północnej Polski, gdzie okres wegetacji jest krótszy i nie pozwala odpowiednio dojrzeć odmianą o FAO powyżej 250 co opóźnia często zbiory oraz zwiększa koszty dosuszania ziarna. Odmiany wczesne i średniowczesne są również polecane na stanowiska na których jesienią po zbiorze mają być wysiewane jeszcze zboża ozime. Pozwala to zasiać pszenicę, pszenżyto lub żyto jeszcze w terminie lekko opóźnionym, co nie obniży znacznie potencjału plonotwórczego tych odmian. Odmiany średniopóźne lub późne są przeznaczone do wysiewu w rejonach o dłuższym okresie wegetacyjnym czyli południu kraju. Poprzez wydłużoną wegetację czyli dłuższy okres na korzystanie z energii słonecznej, wody oraz składników pokarmowych pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokich plonów ziarna. Więc zwracając uwagę na te aspekty widać, że przynależność do grupy wczesności ma bardzo duży wpływ na uprawę tego gatunku.

Warto w tym miejscu dodać, że odmiany kukurydzy na ziarno, które można nabyć w naszym sklepie są jednymi z najczęściej uprawianych odmian kukurydzy w naszym kraju. Mowa tutaj szczególnie o odmianach hodowli: Pionner, Dekalb, Maisadour, Limagrain, KWS, Lidea (Euralis, Caussade), Syngenta, IGP, Ragt.

Kukurydza nasiona na ziarno – jak wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaka będzie najlepsza kukurydza na ziarno. Wybór ten musi być dobrze przemyślany. Dostępne są mieszańce pojedyncze i potrójne z ziarnem typu FLINT i DENT.

Kukurydza na ziarno typu FLINT zalecana jest do uprawy w chłodnym czasie, zimną wiosną lub na stanowiskach wolniej się nagrzewających. Uprawiając kukurydzę na takich glebach warto również zwrócić uwagę na wigor początkowy. Odmiany o szybkim wigorze początkowym dużo szybciej rosną w początkowym okresie radząc sobie lepiej w sytuacjach stresowych występujących po siewie. 

Odmiany na ziarno o typie DENT lepiej sprawdzą się w rejonach cieplejszych, na lżejszych glebach i stanowiskach szybko się nagrzewających. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej odmian o typie mieszanym, czyli flint-dent, który łączy w sobie cechy obu.

Odmiana kukurydzy na ziarno - ważne parametry odmian kukurydzy

Po wykonaniu wyboru względem wczesności odmiany oraz typu ziarna flint - dent warto również zwrócić uwagę na potencjał plonowania danej odmiany. Odmiany o wysokim potencjale plonowania kukurydzy można sprawdzić w zestawieniach COBORU. Innymi ważnymi cechami jest wysoka tolerancja na wyleganie łodygowe i korzeniowe. Rośliny utrzymane w pionie do samego zbioru łatwo się omłacają oraz nie stwarzają problemów z oddawaniem wody oraz wcześniej z nalewaniem ziarna. 

Wybór odpowiedniej odmiany może pozwolić uzyskiwać również niższą wilgotność ziarna w czasie zbioru. Genetyka sprawia, że niektóre odmiany kukurydzy ze względu na przyległość koszulki oraz typ ziarna inaczej zachowują się przy oddawaniu wody. Odmiany kukurydzy o typie dent oddają lepiej wodę w końcowym etapie dojrzewania ziarna czyli od wartości około 30% w dół, natomiast odmiany typu flint szybciej oddają wodę po wystąpieniu czarnej plamki w początkowym okresie oddawania wody czyli zazwyczaj jest to do wilgotności około 30%. Nieprzylegająca ściśle do kolby koszulka również powoduję, że kolba posiada lepszy przewiew oraz promienie słoneczne bardziej ją ogrzewają powodując szybsze oddawanie wody.

Ostatni rok pokazał także, że warto szukać odpowiedniej odmiany kukurydzy na ziarno, która jest tolerancyjna na suszę. Coraz więcej hodowli wyszczególnia w swoich portfolio specjalną grupę odmian, które ze względu na różnego rodzaju cechy morfologiczne, rozwój korzenia, sposób wytwarzania i akumulowania energii oraz gospodarkę wodną w roślinie są lepiej przetrwać okresowe suszę nie tracąc dużo na potencjale plonowania.

Kukurydza na ziarno – opłacalność

W ostatnich latach 2019-2023 odnotowano znaczący wzrost powierzchni uprawy kukurydzy. Miała na to wpływ opłacalność tej uprawy wynikająca z uzyskiwanych plonów oraz atrakcyjnych cen ziarna. Choć rok 2023 zweryfikował tą sytuację ponieważ, w wielu rejonach wystąpiła bardzo odczuwalna susza, która powodowała straty ziarna nawet na poziomie ponad 50% plonowania, a ceny ziarna notują najniższe ceny na przełomie 3 lat to część rolników, która wybrała odpowiednie odmiany oraz zadbała o agrotechnikę osiągnęła plony na poziomie 10-12 ton mokrego ziarna, który pozwala myśleć o pozytywnym aspekcie finansowym. O tym, jakie zyski przyniosą kolejne lata, dowiemy się jednak dopiero po czasie. Natomiast rolnicy mają bardzo duży wpływ na możliwość uzyskania wysokich i stabilnych plonów przykładając się do zabiegów agrotechnicznych oraz poprzez wybór odmiany kukurydzy na ziarno dopasowanej do gleb oraz mniej podatnych na stres wywołany niekorzystnymi warunkami pogodowymi takimi jak susza.

Kukurydza na ziarno – cena

U nas kukurydza na ziarno i kiszonkę dostępna jest w atrakcyjnych cenach. Aby się o tym przekonać, można sprawdzić ofertę naszego sklepu, gdzie znajdziesz bogatą ofertę nasion kukurydzy oraz innych potrzebnych środków do jej uprawy.

Kukurydza na ziarno – opinie

Uprawa kukurydzy na ziarno nie należy do najłatwiejszych (choć taka się wydaję ze względu na małą ilość zabiegów) ponieważ, jest bardzo dużo czynników, które wpływają na plon. Jednym z nich jest dobór odmiany kukurydzy. Innymi sposób uprawy gleby i przygotowania stanowiska do siewu. Satysfakcjonujące plony sprawiają jednak, że opinie o uprawie kukurydzy na ziarno są dobre. Pamiętajmy jednak, że przy doborze odmiany kluczowe jest uwzględnienie potrzeb klimatyczno-glebowych gospodarstwa. W przeciwnym razie zysk z uprawy może okazać się niższy, niż sobie to początkowo założyliśmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl