do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Środki ochrony roślin - Jakich błędów unikać?

stosowanie środków ochrony roślin

Sposoby na poprawienie skuteczności środków ochrony roślin – jak poprawić działanie pestycydów?

  1. Ilość wody - podstawową, niepodważalną zasadą jest przestrzeganie zaleceń etykietowych co do rekomendowanej ilości wody na hektar. W etykietach najczęściej widnieje zapis mówiący o pewnym zalecanym zakresie, np. 200-300 litrów wody na hektar. Istnieją jednak środki, dla których zalecany wydatek cieczy użytkowej wynosi nawet powyżej 400 l/ha, jak np. fungicyd o działaniu kontaktowym, zawierający s.a. chlorotalonil. Skrajnie odmiennym przypadkiem są herbicydy systemiczne, np. oparte o glifosat (np. Roundup Flex 480), dla których, jak pokazują badania, najlepsze efekty uzyskuje się przy wydatku rzędu 150 litrów wody na hektar i mniej.

 

  1. Twardość wody – w zbyt twardej wodzie większość pestycydów (głównie herbicydów) działa gorzej. Przede wszystkim dotyczy to tych preparatów, które formułowane są w postaci soli. Rozpuszczalne sole w środowisku wodnym dysocjują (rozpadają się na jony). Jony te mogą wiązać się z jonami Ca2+ i Mg2+ (duża ich ilość jest w wodzie twardej), prowadząc do wytworzenia związków o zdecydowanie słabszej aktywności bądź całkowicie nierozpuszczalnych. Im więcej tych jonów w wodzie (im twardsza woda) tym więcej cząstek ulega dezaktywacji. Najbardziej wrażliwe na jakość wody są preparaty oparte na glifosacie, 2,4-D, dikambie, MCPA, bentazonie czy nikosulfuronie.

 

  1. pH wody – wiele substancji wymaga odpowiedniej kwasowości wody, a przy za wysokim pH ulega degradacji i nie działa (np. Cyperkill Max 500EC i inne z grupy perytroidów, Betanale i inne zawierające fenmedifam i desmedifam, glifosat. Są także substancje działające lepiej w wyższym pH – np. dimetoat (BI58)

 

  1. Temperatura wody – jeśli jest niższa niż 10-12°C – to istnieje wysokie ryzyko poparzenia roślin

 

  1. Wilgotność gleby i dobre jej uprawienie bez „grud i brył” – w przypadku środków doglebowych - zbyt sucha gleba utrudnia przeniknięcie substancji aktywnej do nasion chwastów (herbicyd pobierany jest z roztworu glebowego). Zabieg przeprowadzony na zbyt suchą glebę może powodować konieczność wykonania kolejnego oprysku (najczęściej na najodporniejsze chwasty, czyli komosę białą oraz chwastnicę jednostronną). Dlatego dobrze jest, gdy herbicyd zadawany jest po niewielkich opadach deszczu, który w tej sytuacji ułatwia rozprowadzanie środka i zwiększa pobieranie przez kiełkujące chwasty. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże opady mogą spowodować wymywanie herbicydu i ograniczyć ich dostępność dla chwastów.

 

  1. W okresie niedoboru opadów, wysokich temperatur i intensywnego nasłonecznienia, najbardziej efektywne z punktu widzenia skuteczności, okazują się zabiegi wykonywane nad ranem, gdy wilgotność powietrza jest wyższa. Jak potwierdzają wyniki badań, także niewielka ilość rosy na roślinach w trakcie zabiegu (pod warunkiem nie spływania cieczy użytkowej z powierzchni roślin) wpływa korzystnie na ilość pobranej przez nie substancji czynnej i zwiększa skuteczność zabiegu. Należy pamiętać jednak, że zabieg musi być wykonany bardzo wcześnie, na kilka godzin, przed wzrostem temperatury i nasłonecznienia, które mogą spowodować nadmierne odparowanie cieczy roboczej z powierzchni roślin, bądź przyczynić się do powstania poparzeń słonecznych. Największe spadki skuteczności występują w przypadku komosy białej, a więc chwastu, który ma szczególne skłonności do wytwarzania grubej warstwy wosku (kutykuli). Podobnie jest również z chwastnicą jednostronną oraz rdestem powojowym.

 

Błędy przy stosowaniu środków ochrony roślin - najważniejsze informacje

W wielu przypadkach mamy wpływ na poprawienie działania środków poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków - sprawdź naszą ofertę adiuwantów lub zadzwoń - +48605102201, a my pomożemy dobrać Ci odpowiednie rozwiązanie.

Nasza promocja wiosenna to doskonała okazja, aby zaopatrzyć się w niezbędne środki ochrony roślin, zapewniając tym samym najlepszą opiekę dla Twoich upraw. Nasz asortyment obejmuje produkty takie jak insektycydy, fungicydy, herbicydy oraz naturalne preparaty ochronne, które skutecznie eliminują szkodniki oraz zapobiegają występowaniu chorób roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl