do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Skuteczna ochrona roślin przed insektami - jak się do tego zabrać?

Skuteczna ochrona roślin przed insektami - jak się do tego zabrać?

Skuteczna ochrona roślin przed szkodnikami w postaci insektów wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy na temat rodzajów i doboru środków, jak również miejsca, czasu, ilości i częstotliwości ich stosowania. Tylko wówczas możemy w pełni wykorzystać ich potencjał i czerpać z nich jak najwięcej korzyści. Insektycydy – co to jest, jak je stosować i w jakich warunkach? Tego i wiele więcej dowiesz się w poniższym artykule.


Insektycydy – co to jest?

Osoby, które nigdy wcześniej nie musiały się zmagać ze szkodzącymi uprawom owadami, zazwyczaj nie wiedzą, czym są insektycydy, a tym bardziej który rodzaj nada się w jakim przypadku.

Insektycydy – co to jest? Są to środki owadobójcze, chroniące rośliny przed licznymi szkodnikami, dzięki czemu mają one zapewniony optymalny rozwój i mogą dawać obfitsze plony. Niektóre preparaty działają wybiórczo, to jest na dany gatunek owadów, i nie wykazują negatywnego wpływu na przykład na owady zapylające. Inne cechują się natomiast szerokim spektrum działania.

Insektycydy dzielimy na rodzaje także według tego, w jaki sposób przedostają się do organizmów szkodników – zgodnie z tą klasyfikacją wyróżniamy insektycydy kontaktowe, żołądkowe, gazowe, a także łączone. Pierwsze wnikają przez naskórek, drugie przez drogi pokarmowe, trzecie przez drogi oddechowe, czwarte zaś – łączą niektóre z pozostałych sposobów.

 

Insektycydy systemiczne – jak działają?

Korzystne właściwości sprawiają, że po insektycydy systemiczne sięga się coraz częściej. Dzieje się tak ponieważ wnikają one do wnętrza rośliny i rozprzestrzeniają się po wszystkich jej częściach. Co za tym idzie, nie ulegają zmyciu przez deszcz, a ponadto zwalczają wszelkie organizmy, które żywią się którąkolwiek częścią rośliny.

Insektycydy systemiczne wymagają jednak bardzo dużej ostrożności i planowania, jeśli stosujemy je na roślinach jadalnych. Jako że preparat utrzymuje się w ich tkankach, przez pewien czas pozostają dla nas trujące i zanim je spożywamy, musimy odczekać odpowiedni czas, określony konkretnie dla zastosowanego środka.

 

Czy można łączyć insektycydy z fungicydami?

O to, czy można łączyć insektycydy z fungicydami, pytają najczęściej rolnicy. Nic dziwnego – do pokrycia środkiem chroniącym mają bardzo rozległy obszar, najczęściej atakowany przez wiele rodzajów szkodników na raz.

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jest jednak pewne zastrzeżenie – należy wiedzieć, jak dobrać do siebie środki w taki sposób, by ich składniki aktywne nie zniwelowały wzajemnie swojego działania. Łączenie ich może być bardzo korzystne zarówno dla nas pod względem oszczędności, jak i dla rośliny, która nie będzie przeciążona nadmiarem substancji, jednak zawsze przed stworzeniem takiej mieszanki, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy można łączyć insektycydy z fungicydami znajdującymi się w konkretnych, posiadanych przez nas preparatach.

 

Insektycydy – temperatura stosowania

Jeśli chcemy wykorzystać insektycydy, temperatura stosowania jest czymś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jako że nieodpowiednia jej wartość lub jej wahania mogą znacznie osłabić działanie preparatu.

Minimalna temperatura, w której można zastosować insektycydy, waha się w zależności od środka w przedziale 10-25 stopni Celsjusza. Z tego względu szczególnie problematyczne w użyciu są chociażby insektycydy na rzepak – jest to uprawa, która już wczesną wiosną wymaga zastosowania środka ochronnego. Na szczęście wiele z produktów jest odpornych na wahania temperatur.

 

Najlepsze insektycydy na rzepak

Rzepak to uprawa dość szczególnie narażona na ataki szkodników, a jednocześnie wymagająca ochrony w problematycznym okresie – wczesnej wiośnie. Aby była ona skuteczna, należy łączyć ze sobą trzy metody – mechaniczną, agrotechniczną oraz oczywiście chemiczną.

Na rynku znajdziemy obecnie dopracowane, wyspecjalizowane insektycydy na rzepak. Jeśli tylko będziemy stosować je z odpowiednią wiedzą oraz ostrożnością, pozwolą nam ponieść jak najmniejsze straty w uprawie i zebrać satysfakcjonująco obfite plony.

Sprawdź różne środki ochrony rzepaku w naszym sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl