do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Najlepsza odżywka na kukurydzę - jak wybrać i co powinna zawierać?

Najlepsza odżywka na kukurydzę - jak wybrać i co powinna zawierać?

Najlepsza odżywka na kukurydzę - jak wybrać i co powinna zawierać?

Kukurydza jest rośliną, która jest zdolna wydawać wysokie plony na poziomie nawet 15-17 ton ziarna  oraz 50-70 ton zielonej masy. Uzyskanie tak wysokich plonów wymaga uprawiania  kukurydzy na dobrych glebach zasobnych w składniki pokarmowe i uregulowany odczyn gleby oraz wystąpienia w trakcie wegetacji dogodnych warunków termicznych i wodnych. Osiągnięcie tak wysokich plonów powoduję, że kukurydza posiada wysokie wymagania pokarmowe. W jej uprawie warto oprócz nawożenia makroskładnikami takimi jak azot, fosfor, potas, magnez czy siarka postawić również na nawożenie mikroelementami. Ich odpowiednie dobranie i uzupełnienie pozwoli w pełni uzyskać potencjał plonowania. Ponadto w sytuacjach stresowych lub wystąpienia niedoborów pozwala na szybkie dostarczenie brakujących pierwiastków.


Podział nawozów dolistnych

Nawozy dolistne możemy podzielić na 4 główne grupy:

 • nawozy zawierające makroelementy
 • nawozy zawierające mikroelementy
 • biostymulatory
 • aminokwasy

Dokarmianie dolistne kukurydzy - dlaczego warto?

Odżywianie dolistne w kukurydzy przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest szybkość działania podanych roślinie składników. Aplikując nawozy dolistne nie jesteśmy w stanie podać całego nawożenia makro i mikrolementami lecz podanie ich w tej formie jest kilkukrotnie szybsze od pobrania składników przez system korzeniowy z gleby. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach stresowych, w których korzenie nie mogą się w pełni rozwijać lub panują niesprzyjające warunki np. pogodowe lub pH gleby uniemożliwia ich pobranie ponieważ, uregulowany odczyn gleby powyżej pH 6,0 ogranicza mocno przyswajalność mikroelementów przez system korzeniowy, W takich przypadkach w uprawie kukurydzy jedyną słuszną metodą jest nawożenie przez liść.

Odżywka na kukurydzę - jak ją zbilansować?

Przygotowując się do zabiegu odżywiania konieczne jest zapoznanie się z potrzebami pokarmowymi kukurydzy. Uprawa ta do wytworzenia jednej tony ziarna potrzebuje około  22-25 kg N, 8-10 kg P2O5, 22-30 kg K2O, 4-6 kg MgO, 3-4 kg S, 4,5 kg CaO oraz 9-12 g B, 12-16 g Cu, 100-120 g Mn, 70-95 g Zn.

Znając potrzeby pokarmowe tego gatunku można stwierdzić, że na nawożeniu kukurydzy mikroelementami trzeba szczególnie skupić uwagę na cynku, manganie , miedzi oraz borze. Pierwiastki te odpowiadają za szereg istotnych procesów, których zakłócenie może powodować obniżenie plonowania.

Nawożenie cynkiem, manganem, miedzią i borem

Cynk jest pierwiastkiem, który razem z fosforem wspomaga rozwój systemu korzeniowego. Ponadto bierze udział w syntezie białek oraz procesach enzymatycznych. Przyczynia się do łagodniejszego znoszenie suszy. Odpowiada za lepsze pobieranie azotu. Niedobór tego składnika można zaobserwować widząc na liściach białe lub żółto-białe paski po obu stronach żyłek liściowych.

O niedoborze manganu może świadczyć jasnozielony kolor roślin, zwiotczały wygląd oraz chlorozy na liściach. Małe ilości tego składnika występują głównie na glebach zasadowych. 

Miedź bierze duży udział w budowaniu tkanek roślinnych. Jest również aktywna w syntezie białek. Jej niedobór jest zauważalny na najmłodszych liściach. Czubki liści są intensywnie zielone, natomiast im bliżej łodygi to kolor jest jaśniejszy.

Bor odpowiada za rozwój tkanek. Bierze udział w syntezie wielu związków. Wpływa na odpowiednie wytworzenie organów generatywnych takich jak pylnik i słupek dzięki czemu wpływa pozytywnie na proces kwitnienia i zapylania. Jego odpowiednia ilość wpływa pozytywnie na gospodarkę wodną i procesy oddychania w roślinie. Jego niedobór można zauważyć na roślinach z zahamowanym wzrostem i białymi lub żółtymi plamami przechodzącymi w woskowe, brązowe smugi na liściach. 

Ważne nawożenie fosforem

Fosfor jest pierwiastkiem odpowiadającym za rozwój systemu korzeniowego oraz jakość uzyskiwanego plonu. Wpływa również na gospodarkę energetyczną roślin. Jest on szczególnie ważny w początkowym okresie wzrostu. Niestety dość często zdarza się sytuacja, w której po zasiewach kukurydzy przychodzą chłody i fosfor nie może być w pełni pobierany ponieważ, temperatura gleby silnie ogranicza jego dostępność przez bierność systemu korzeniowego w tym czasie. W przypadku długo utrzymujących się niskich temperatur ważne jest podanie fosforu dolistnie. 

Jak bezpiecznie podać nawozy dolistne? - Zasady aplikacji

 • Stosując nawożenie dolistne należy pamiętać, że wykonanie zabiegu za pomocą opryskiwacza i rozpryskanie cieczy po roślinach nie oznacza pobrania składników przez rośliny. Składniki są wchłaniane przez rośliny nawet przez kilkanaście kolejnych godzin po aplikacji. Uzyskanie jak najlepszej przyswajalności wymaga odpowiednich warunków w trakcie wykonywania zabiegu oraz po jego przeprowadzeniu. Aparaty szparkowe i pory przez, które wchłaniane są składniki pokarmowe otwierają się w nocy i wtedy ich pobieranie przez roślinę jest najlepsze, dlatego zabieg powinien być przeprowadzany wieczorem, nocą lub nad ranem. 
 • Stosując nawożenie w początkowych fazach, gdy kukurydza nie zasłania zbytnio gleby należy przyjmować jak najmniejszą ilość cieczy roboczej, aby jak największa ilość składników mogła trafić na liść, a nie na glebę.
 • Dużą lepszą skutecznością charakteryzują się zabiegi przeprowadzane po wystąpieniu opadów ponieważ, deszcz spłukuję z powierzchni liści warstwę woskowiny, która chroni liść przed niekorzystnymi dla niej zjawiskami. 
 • Nie powinno mieszać się nawozów fosforowych z borem oraz siarczanem magnezu ponieważ, skuteczność zabiegu znacznie się obniża. 
 • Najlepiej przyswajalne są składniki w formie organicznej czyli formie chelatów. Muszą być jednak stosowane w temperaturze powyżej 12°C. W warunkach, gdy temperatura powietrza jest niższa lepiej przyswajalne będą składniki w formie soli nieorganicznych. 
 • Makroelementy powinno podawać się tylko w sposób interwencyjny, gdy zauważymy początkowe objawy niedoborów.
 • Dodatek mocznika podnosi skuteczność zabiegu poprzez lepsze wchłanianie składników przez ściany komórkowe.  

Propozycja produktów do nawożenia dolistnego kukurydzy:

 1. Dr Green kukurydza 
  W składzie nawozu znajduje się bor, miedź, mangan, żelazo, cynk i molibden. Zapewnia zaopatrzenie w podstawowe mikropierwiastki.
 2. Dr Green Start  N/P
  Zawiera w swoim składzie azot i fosfor. Wpływa pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego kukurydzy oraz likwiduję chwilowe niedobory fosforu. Dobrze sprawdza się w stosowaniu w początkowym etapie wzrostu kukurydzy.
 3. Dr Green Quality PK
  Nawóz o zwiększonej ilości fosforu i potasu. Dobrze stymuluję rośliny do wzrostu oraz wzmacnia odporność roślin na suszę i intensyfikuję pobranie innych pierwiastków. 
 4. Maximus Extra ZnBMg
  Nawóz mikroskładnikowy o wysokiej zawartości boru i cynku. Zawiera także siarkę, magnez, żelazo, mangan, molibden i miedź. Jego zaletą jest pobieranie składników nawet w trudnych warunkach takich jak niskie temperatury powietrza. Uzupełnia niedobory składników w te podstawowe składniki.
 5. Tytanit 
  Biostymulator. Wzmacnia procesy fizjologiczne rośliny. Wpływa korzystnie na zapylenie oraz poprawia pobieranie składników pokarmowych. Jest dobrym dodatkiem do nawożenia dolistnego. 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl