do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Zwalczanie chwastów w rzepaku

Jesienne zabiegi w rzepaku

Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym po siewie

Wiele plantacji rzepaku w Polsce zmaga się z problemem chwastów – zaniechanie ochrony przed nimi w dużym stopniu zwiększania ryzyko utraty plonu. Aby skutecznie chronić plantację przed chwastami, warto już jesienią, po siewie rzepaku, wykonać doglebowy zabieg herbicydowy. Jest to dużo skuteczniejsze rozwiązanie niż wiosenne rozprawianie się z chwastami, ponieważ jesienią chwasty nie są jeszcze mocno rozwinięte, a co za tym idzie, są bardziej wrażliwe na działanie herbicydów.

 

Jak wybrać środki do zwalczania chwastów w rzepaku?

Produkty, do doglebowego zwalczania chwastów, które rekomendujemy to:

Butisan 500 SC www.superplony.pl/pl/p/Butisan-500-SC-5L/783

Kalif 480 EC www.superplony.pl/pl/p/Kalif-480-EC-1L/679

Adiuwant Remix www.superplony.pl/pl/p/Adiuwant-Doglebowy-Remix-5L/887

 

Zwalczanie chwastów w fazie 3-4 liści rzepaku ozimego

Często przez aktualną sytuacją na plantacji, np. niekorzystne warunki atmosferyczne lub suszę, wykonanie zabiegu herbicydowego bezpośrednio po siewie skutkuje niską skutecznością. Zalecanym wtedy terminem zwalczania chwastów jest moment, gdy rośliny rzepaku wykształcą już w pełni rozwinięte liścienie do czterech liści właściwych. Produkty, które skutecznie sprawdzą się w tym zabiegu to:

 

Butisan 500 SC www.superplony.pl/pl/p/Butisan-500-SC-5L/783

Navigator 360 SL www.superplony.pl/pl/p/Navigator-360-SL-1L/570

 

Zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym

Chwasty jednoliścienne uważane są za jedną z większych konkurencji dla rzepaku. Wstrzymują one jego odpowiedni wzrost, przez co jest on narażony na wymarznięcie. Jeśli na polu pojawia się dużo chwastów jednoliściennych, to koniecznie jest zastosowanie dodatkowych środków, niezależnie od wcześniej wykonanych zabiegów. Poniższe środki stosujemy gdy większość samosiewów zbóż na plantacji wykształci 3 liście. Przy wyższych fazach rozwojowych należy zwiększać dawki. W przypadku środków na chwasty jednoliścienne bardzo ważne jest stosowanie adiuwantów olejowych które znacznie poprawiają skuteczność zabiegu. Produkty, które skutecznie sprawdzą się w tym zabiegu to:

 

Agil-S 100 EC www.superplony.pl/pl/p/Agil-S-100-EC-5L/556

Leopard EXTRA 05 EC www.superplony.pl/pl/p/Leopard-Extra-05-EC-5L/580

Fusilade FORTE 150 EC www.superplony.pl/pl/p/Fusilade-Forte-150-EC-5L/1157

Adiuwant Amigo 95 EC  https://superplony.pl/pl/p/Adiuwant-Amigo-95-EC-5L/782

 

Jesienne szkodniki rzepaku ozimego – gnatarz oraz pchełka rzepakowa

Jesień to okres, gdy w rzepaku pojawiają się szkodniki, najgroźniejszymi z nich są gnatarz oraz pchełka rzepakowa. Gnatarz to błonkówka z rodziny pilarzowatych, jego larwy zjadają liście rzepaku i w ciągu kilku dni potrafią zniszczyć całą plantację. Pchełka rzepakowa to największy gatunek pchełki występującej na rzepakach. Objawy, po których możemy rozpoznać żerowanie chrząszczy pchełki rzepakowej to widoczne na liścieniach i liściach wygryzione otwory i szkieletowanie liści. Brak ochrony przed tymi szkodnikami może skutkować znacznymi stratami i konieczności zlikwidowania plantacji. Rekomendowane przez nas środki do zwalczania gnatarza oraz pchełki rzepakowej znajdziesz poniżej. Termin wykonania zabiegu - wystąpienie szkodników na plantacji.

 

Inazuma 130 WG https://superplony.pl/pl/p/Inazuma-130-WG-1KG/1363

Karate Zeon 050 CS www.superplony.pl/pl/p/Karate-Zeon-050-CS-1L/548

Cyperkill Max 500EC www.superplony.pl/pl/p/Cyperkill-Max-500EC-1L/592

 

Zabieg regulatorem wzrostu w rzepaku ozimym

Zabiegi regulatorami wzrostu wykonuje się, aby rzepak ozimy wykształcił silny system korzeniowy, zamiast zbyt mocno rosnąć w części nadziemnej. Działa to plonotwórczo zwiększając masę nasion. Najlepszy moment na wykonanie tego zabiegu to faza 4 liści. Warto wiedzieć, że regulatory wzrostu poza działaniem skracającym, mogą również wykazywać działanie ochronne i zabezpieczać uprawę przed chorobami grzybowymi! Czym warto skracać rzepak jesienią?

 

Caryx 240 SL www.superplony.pl/pl/p/Caryx-240-SL-1L/579

Toprex 375 SC www.superplony.pl/pl/p/Toprex-375-SC-1L/601

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl