Nawożenie roślin Azotem - Jak to robić?

Jak działają bakterie azotowe?

Rhizosum N plus – wykorzystaj azot z powietrza dla twoich roślin

Azot jest najważniejszym składnikiem plonotwórczym dla wszystkich roślin uprawnych.  Jedynie rośliny motylkowe za pomocą bakterii symbiotycznych z rodzaju Rhizobium korzystają z azotu z powietrza. Wolnożyjące bakterie Azotobacter mają wyjątkową zdolność wiązania azotu atmosferycznego N2 niedostępnego dla roślin do amoniaku NH3, który rośliny wykorzystują do budowy aminokwasów i białek.  Proces wiązania azotu odbywa się za pomocą enzymu nitrogenazy.

Preparat Rhizosum N plus zawiera Bakterie Azotobacter Salinestris, dzięki którym asymilowany azot jest bardzo łatwo i szybko dostępny dla roślin. Bakterie te poprawiają sprawność biologiczną gleby, nie tylko w roku zastosowania ale także w latach następnych oraz stymulują wzrost roślin. Są wyjątkowo skuteczne, wystarczy 1 oprysk przed siewem, po siewie lub na początku wzrostu roślin uprawnych  w dawce 25g/ha, aby ograniczyć dawki azotu nawet o 50% stosowanego w nawozach mineralnych. Zapewniają dobre zaopatrzenie roślin w azot nawet w niekorzystnych warunkach, susza, zimno co potwierdziły  badania polowe wykonane w Polsce w  latach 2014-2022r.

 

Jak działa RHIZOSUM N PLUS?

To mikrobiologiczny preparat w postaci rozpuszczalnego w wodzie proszku, zawierający wyselekcjonowany szczep bakterii do wiązania azotu z powietrza w formy dostępne dla roślin. Stosowany w formie oprysków pozwala rolnikowi stworzyć na polu własną, żywą fabrykę azotu.

Dostarczone do gleby, wraz z Rhizosum N plus bakterie z wyselekcjonowanego szczepu Azotobacter Salinestris zasiedlają ryzosferę i liście, dzięki czemu asymilowany azot jest bardzo łatwo i szybko dostępny dla roślin uprawnych. Szczep niezwykle pożyteczny, bo charakteryzujący się wyjątkową zdolnością wiązania azotu atmosferycznego do formy amonowej, która jest dostępna dla roślin. Czyli wyselekcjonowany szczep bakterii Azotobacter Salinestris w Rhizosum N plus zasiedla glebę na którą jest aplikowany, ryzosferę (najbardziej aktywną mikrobiologicznie strefę blisko korzeni) oraz roślinę (korzenie, łodygi i liście).

 

Na jakie czynniki należy zwracać uwagę aby spodziewać się wysokiej efektywności RHIZOSUM N Plus?

Czynniki sprzyjające wysokiej efektywności Rhizosum N plus to: pH gleby min. 5,5;  przynajmniej średnia zawartość próchnicy (1,5 – 2%). Nie należy zakwaszać cieczy roboczej w zbiorniku poniżej pH 5,0. Wygrzana gleba 4 - 35°C dla Azotobacter Salinestris jest czasem, kiedy Azotobacter Salinestris opuszcza cystę i rozpoczyna wiązanie azotu z powietrza do ryzosfery w formę amonową – dostępną dla roślin uprawnych. Czym gleba cieplejsza, tym większa aktywność bakterii. Warto podkreślić, że Azotobacter salinestris może przezimować w glebie. Przeżywa mrozy w glebie do -25°C. To jeden z aspektów działania preparatu, który sprawdzaliśmy w ciągu tych kilku lat prac nad nim. Badania były prowadzone od 2014 roku w całej Polsce, we wszystkich uprawach. Z doświadczeń wynika, że zarówno jesienna aplikacja jak i wiosenna Rhizosum N plus daje bardzo dobre efekty -  niezależnie od warunków atmosferycznych (zimno, susza, mrozy, wysokie temperatury).

Rhizosum N plus w aplikacji na glebę wykazuje działanie na zasadzie wiązania azotu atmosferycznego po ok. 2 tygodniach od wykonania zabiegu, natomiast przy aplikacji nalistnej wykazuje działanie już po kilku godzinach.

 

Czy Rhizosum N plus można stosować w mieszaninach?

Rhizosum N plus można stosować w mieszaninach ze środkami ochrony roślin, z nawozami dolistnymi oraz z roztworem saletrzano-mocznikowym. Wysoka stabilność i jednorodność cieczy roboczej z Rhizosum N Plus jest potwierdzona nie tylko testami w laboratorium ale również przez praktyków czyli klientów. Produktu nie łączymy jedynie z preparatami miedziowymi o działaniu fungicydowym  oraz w mieszaninach o niskim odczynie to znaczy przy pH roztworu poniżej 5. Dodatkowo warto wspomnieć o wygodzie w aplikacji (można go aplikować do opryskiwacza bezpośrednio na rozwadniacz – wiedza wynika z praktyki).

 

Czy ten preparat jest naprawdę skuteczny?

Rhizosum N plus jest bardzo skuteczny ponieważ został zaprojektowany na wysoką efektywność wiązania azotu atmosferycznego dla roślin uprawnych szczególnie w warunkach naszego klimatu. Dodatkowo nasze polskie gleby w dużej mierze są zakwaszone, dlatego nie wszystkie bakterie z grupy Azotobacter mają taką efektywność jak szczep Salinestris zawarty w Rhizosum N plus. 

 

Ile kilogramów azotu może związać w formy mineralne dostępne dla roślin?

Po zastosowaniu Rhizosum N plus w dawce 25 g/ha na koniec okresu wegetacyjnego w glebie zostawało 100 kg azotu ogólnego więcej niż na polach, na których były stosowane tylko nawozy mineralne!  W zdecydowanej większości przypadków to średnio 50-70 kg więcej azotu mineralnego niż przy stosowaniu jedynie nawożenia mineralnego. Rhizosum N plus to innowacyjny produkt mikrobiologiczny, przyjazny nie tylko dla środowiska, ale i dla portfela.


Zapraszamy także do odwiedzin na facebook https://www.facebook.com/superplony

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl