do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Jaka zaprawa do zboża jest najlepsza? Jak wybrać?

Jaka zaprawa do zboża jest najlepsza? Jak wybrać?

Najlepsze zaprawy do zboża do takie, które sprawiają, że wzrost roślin może odbywać się w sposób niezakłócony. Tego typu produkty eliminują patogeny i hamują rozwój zagrożeń, które w późniejszym etapie mogą być trudne lub niemożliwe do zwalczenia. Szczególnie polecane są zaprawy wieloskładnikowe, które wykazują kompleksowe działanie i skutecznie wzmacniają zdrowotność roślin. Sprawdź, jakie produkty wybrać.

Kliknij tutaj aby wyświetlić pełną ofertę zapraw dostępnych w naszym sklepie.

Dlaczego należy zaprawiać ziarno zbóż?

Zaprawa do zboża służy przede wszystkim do jego ochrony przed grzybami i innymi patogenami. W glebie bytuje wiele organizmów, które mogą zainfekować nasiona już na etapie kiełkowania. Jeśli dojdzie do zakażenia, mikroorganizmy mogą spowodować w roślinach nieodwracalne zmiany. Mogą wywołać na przykład zgorzel siewek lub doprowadzić do zamierania kiełków jeszcze przed ich wydostaniem się na powierzchnię gleby.

Infekcjom sprzyja również pokrywa śnieżna. Panują pod nią warunki sprzyjające rozwojowi pleśni śniegowej. W tym czasie interwencja w postaci zabiegów jest niemożliwa, dlatego wyłącznie dobra zaprawa pozwoli zwalczyć chorobę na jej wczesnym etapie.

Kolejnym zagrożeniem są patogeny, których szkodliwe działanie uwidacznia się dopiero w dojrzewających kłosach. Wówczas jest już za późno na jakiekolwiek działania prewencyjne czy lecznicze.

Dlatego właśnie tak istotne jest stosowanie zapraw do zboża. Produkty takie jak KINTO PLUS czy MAXIM POWER to fungicydy, czyli preparaty zwalczające grzyby zagrażające zbożu. Ich stosowanie polega na zabezpieczeniu ziarna siewnego, jeszcze zanim trafi ono do gleby.

Jest to absolutny wymóg, aby było ono chronione zarówno przed grzybami bytującymi w gruncie, jak i tymi przenoszonymi wraz z materiałem siewnym. Takie patogeny mogą występować w formie:

 • grzybni,
 • zarodników,
 • przetrwalników (np. sporysz).

Nie da się określić gołym okiem, czy dana partia ziarna siewnego jest zakażona. Dlatego jedynie najlepsza zaprawa do zboża, działająca wszechstronnie, stanowi skuteczną ochronę przyszłych plonów.

Jaka zaprawa do zboża najlepsza?

Zaprawianie ziarna jest koniecznością, z której niemal każdy rolnik zdaje sobie sprawę. Wiele osób zastanawia się jednak, jaka zaprawa do zboża sprawdzi się najlepiej. Na rynku jest dostępnych wiele produktów tego typu. Rozważając, jaka zaprawa do zboża będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę formę jej podawania. Do wyboru są preparaty do stosowania na sucho i na mokro.

Zaprawa do zboża na mokro

Zaprawianie zboża na mokro jest uznawane za bardziej skuteczne. Pozwala zapewnić lepsze pokrycie ziarna. Najlepiej wykorzystywać do tego zadania profesjonalne zaprawiarki, jednak zwykle równie dobrze radzą sobie mieszalniki paszowe i betoniarki.

Przykładem skutecznego produktu tego typu jest SYSTIVA 333 FS. To fungicyd w formie płynnego koncentratu zawiesinowego o działaniu systemicznym. Jest przeznaczony do zaprawiania ziarna siewnego zbóż ozimych i jarych przed chorobami grzybowymi, takimi jak pasiastość liści czy plamistość siatkowa jęczmienia. Można wykorzystywać go w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych. Produkt jest przeznaczony do zwalczania chorób odnasiennych oraz chorób liści.

Zaprawa do zboża na sucho

Jest to sposób zaprawiania wykorzystywany już od wielu lat. Choć obecnie odchodzi się od niego na rzecz zapraw do zboża na mokro, wciąż cieszy się sporym gronem zwolenników. Zaletą tej metody jest możliwość aplikacji na ziarno bez użycia urządzeń do zaprawiania. Minusem natomiast jest to, że zaprawa do zboża na sucho nie zawsze pozwala na idealne pokrycie wszystkich ziaren oraz nie przykleja się odpowiednio do nich przez co się „osypuje”. Ponadto podczas jej stosowania należy zabezpieczyć się przed pyleniem.

Polecanymi produktami z tej kategorii są  FUNABEN PLUS 02WS i ORIUS EXTRA 02WS. Chronią między innymi przed takimi chorobami jak:

 • śnieć cuchnąca pszenicy,
 • zgorzel siewek,
 • głownia pyląca jęczmienia.

Zawiera zestaw składników o zróżnicowanym działaniu grzybobójczym.

Najlepsza zaprawa do zboża – sposób działania

Produkty do zaprawiania zboża różnią się między sobą również składem oraz sposobem działania. Niektóre z nich zawierają nawet trzy bardzo mocne substancje czynne.

Jednym z polecanych produktów jest VIBRANCE GOLD 100 FS o działaniu systemicznym.

Posiada w swoim składzie sedaksan, fludioksonil oraz difenokonazol – bardzo mocne substancje dzięki którym nasze ziarno jest w pełni zabezpieczone. Ponadto substancja czynna sedaksan jest wykorzystywana tylko w zaprawach zbożowych. Zaprawa nie osłabia energii kiełkowania, a ponadto silnie działa na rozwój systemu korzeniowego oraz poprawia wigor roślin w początkowych fazach rozwojowych.

 

Przygotowanie materiału siewnego – nawożenie

Podczas przygotowywania ziarna siewnego warto zadbać nie tylko o jego zabezpieczenie przed infekcjami grzybicznymi, ale także o odpowiednie nawożenie.

Produktem, który dobrze sprawdza się w tej roli, jest DR GREEN PRIME. Jest bardzo efektywny i wydajny, ponieważ zawiera wysoce skoncentrowane składniki mineralne. Są to:

 • pięciotlenek fosforu,
 • tlenek potasu,
 • żelazo,
 • cynk,
 • mangan,
 • bor,
 • miedź,

Doskonale nadaje się do zaprawiania ziaren zbóż, kukurydzy, słonecznika, grochu czy rzepaku. Opakowanie 200 g pozwala na zaprawienie aż 1000 kg nasion.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl