do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Jaka odmiana kukurydzy plonowała w tym roku najlepiej?

Jaka odmiana kukurydzy plonowała w tym roku najlepiej?

Jaka odmiana kukurydzy plonowała w tym roku najlepiej?

Odpowiedni wybór odmiany kukurydzy ma ogromne znaczenie pod kątem osiągniętych plonów z uprawy. Producenci każdego roku tworzą dziesiątki nowych odmian wyselekcjonowanych w laboratoriach. Wielu rolników woli jednak wybierać sprawdzone odmiany, które już wcześniej przynosiły doskonałe efekty. Dlatego poniżej przedstawiamy najbardziej popularne odmiany kukurydzy, które przyniosły największe plony.

Kryteria doboru odmian nasion kukurydzy do siewu

Uprawa kukurydzy może mieć dwa podstawowe cele – na ziarno lub kiszonkę. W zależności od kierunku użytkowania kukurydzy różny będzie także wybór najlepszych odmian. Innym ważnym aspektem jest duża rozpiętość warunków atmosferycznych w Polsce – szczególnie temperatury. Dlatego też wybór wczesności odmiany (liczba FAO) jest uzależniony od województwa, gdzie zlokalizowane są uprawy.

Uprawa kukurydzy na ziarno

Zastanawiając się, jaką kukurydzę na ziarno warto zasiać w przyszłym roku, warto zastanowić się, jakie były najlepsze odmiany kukurydzy w ubiegłym sezonie. W przypadku tego typu upraw ogromne znaczenie mają warunki temperaturowe, dlatego też najbardziej plenne odmiany kukurydzy na północy Polski mogą okazać się złym wyborem w terenach podgórskich.

Ogólnie jednak, ze względu na klimat panujący na północy kraju, rolnicy stawiają na wczesne odmiany o FAO do 220-230. Zdarzają się lata, gdy najlepsza odmiana kukurydzy na ziarno będzie znacznie późniejsza, jednak taki wybór niesie za sobą ryzyko niewykorzystania potencjału plonowania zakodowanego genetycznie. Co więcej, ziarno może utrzymywać wysoką wilgotność sięgającą powyżej 40%.

W województwach południowych okres wegetacji jest dłuższy, dzięki czemu możliwe jest sianie odmian późniejszych o FAO sięgającym 290–300. Otwiera to też większe możliwości planowania zbiorów. Polecane odmiany kukurydzy na ziarno 2023 obejmują nie tylko odmiany wczesne lub późne – wybór może być znacznie bardziej zróżnicowany. Przy dużym areale rolnym warto postawić na różne odmiany kukurydzy na ziarno z 2022 roku. Dzięki temu będą one kolejno gotowe do zbioru, nie obciążając nadmiernie terminarza zbiorów.

Uprawa kukurydzy na kiszonkę

Kukurydza dent oraz inne odmiany na kiszonkę nie wymagają tak dużej sumy temperatur efektywnych, aby dać pożądane plony. Wynika to głównie ze zbioru upraw przy zawartości suchej masy w roślinie około 35%. Oznacza to, że wybór najlepiej plonującej kukurydzy będzie znacznie łatwiejszy. Na północy Polski dostępne do uprawy są odmiany o FAO 240–250, zapewniając wysokoenergetyczną paszę dla bydła. Na południu natomiast do uprawy wykorzystać można praktycznie wszystkie odmiany kukurydzy KWS i innych producentów.

Z tego powodu wybór odmiany kukurydzy na kiszonkę w 2023 roku odbywać się będzie na podstawie wizualnej oceny roślin. Szczególnie pożądane są wysokie i mocno ulistnione gatunki, o szerokich liściach. Często rolnicy poszukują odmian z mocnym nasileniem cechy „stay green” – przedłuża ona okres zieloności liści, a tym samym utrzymywania składników pokarmowych.

Najlepsze nasiona kukurydzy na podstawie plonów z roku 2022

W tym roku plony kukurydzy nie były wysokie, ponieważ w kluczowym okresie ich rozwoju w wielu rejonach kraju brakowało odpowiednich warunków temperaturowych i wilgotnościowych. Jednak można było zauważyć, które odmiany spisywały się lepiej na tle innych. Na tej podstawie można planować zakup odpowiednich odmian na rok przyszły.

Jaka kukurydza na ziarno?

Odmiany kukurydzy na ziarno na słabe gleby, odporne na trudniejsze warunki i gwarantujące stosunkowo wysokie plony, dostępne są w naszym sklepie. Z najbardziej popularnych odmian wymienić można nasiona KWS takie jak KWS Figaro (dobra na zimne i suche warunki), KWS Keltikus (szybko oddająca wodę) czy KWS Kidemos. Doskonale sprawdzą się też nasiona kukurydzy do siewu od Lidea. Warto w tym przypadku wypróbować odmiany ES Hattrick, ES Katamaran, ES Midway, ES Inventive, ES Gallery czy ES Mylady.

W terenach południowej Polski warto postawić na odmiany średniopóźne Dekalb DKC 3969 czy DKC 3939. Warta uwagi jest także odmiana DKC 3888, DKC 3730 oraz DKC 3787. Odmiany hodowli Dekalb stały się bardzo popularne w ostatnich latach i kukurydza DKC opinie ma bardzo dobre.

Bardzo popularne i wiernie plonujące w wielu rejonach kraju są odmiany z hodowli Pioneer, między innymi P8834 oraz P9241 dostępne w zaprawie standard Redigo M lub zaprawie premium LumiGEN – jest to ziarno kukurydzy w zaprawie odstraszającej ptaki i zwalczającej szkodniki – Lumibio Kelta, Takla oraz Force 20CS. Ziarno kosztuje nieco więcej, ale otrzymujemy szerszą ochronę porównywalną do zabezpieczenia ziarna niedostępną już zaprawą Mesurol 500 FS która zawierała metiokarb.

Hitem 2022r okazała się także odmiana kukurydzy MAS 23.M. Plony miała wyższe niż większość innych odmian i jest poszukiwana jako kukurydza na ziarno na 2023r. Kolejną sprawdzoną odmianą tego hodowcy jest MAS 220.V

Na koniec odmian ziarnowych nie można zapomnieć także, że jest jeszcze kukurydza na ziarno LG 31.250 oraz LG 32.257 – jest to od wielu lat znana i ceniona hodowla Limagrain

Polskie odmiany kukurydzy, sprawdzające się na słabszych glebach, to między innymi Rosomak oraz Vistula. Ta druga zapewnia wczesne plony, więc jest szczególnie polecana w regionach północnych Polski lub tam gdzie chcemy dokonać wcześniejszych zbiorów, np. aby zasiać pszenicę ozimą.

Jaka kukurydza na kiszonkę?

W przypadku odmian na kiszonkę można polecić nasiona kukurydzy RAGT Volodia, nadająca się na uprawy w całej Polsce. Innymi chwalonymi i popularnymi na kiszonkę odmianami są: kukurydza Hulk, Baobi CS oraz Kissmi CS. Wysokie plony zapewnia także LG 31.250. Natomiast sprawdzone polskie odmiany kukurydzy na kiszonkę to Wilga oraz Podlasiak. Ta druga odmiana może być stosowana na słabszych glebach, przynosząc całkiem dobre zbiory.

Wybór optymalnej odmiany kukurydzy na rok 2023

Najlepsza kukurydza na ziarno musi sprostać wielu wymaganiom. Najważniejszy jest jej okres wzrostu, wysokość plonów oraz odporność na warunki temperaturowe i adaptacja do warunków glebowych. Te cechy determinują wysokość zbiorów. Jednak to rolnik musi ocenić, jaka pogoda czeka nas w przyszłym roku, co pozwoli wybrać optymalną odmianę kukurydzy do siewu. Pomóc może mu w tym porada eksperta. Dlatego sprawdź naszą stronę na Facebooku. Z pewnością znajdziesz tam mnóstwo ciekawych i wartościowych informacji, które pomogą Ci podjąć właściwe decyzje.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl