do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Jak przechowywać środki ochrony roślin?

Jak przechowywać środki ochrony roślin?

Jak przechowywać środki ochrony roślin?

Kończy się kalendarzowa jesień co oznacza, że zaczynają pojawiać się spadki temperatur poniżej 0°C. W tym roku taka aura panuję już od ponad tygodnia co powoduję, że rolnicy powinni zwracać szczególną uwagę na sposób przechowywania środków ochrony roślin w okresie zimowym.

Jak powinny być magazynowane środki ochrony roślin?

Pomieszczenie do przechowywania środków ochrony roślin powinno być po pierwsze specjalnie zabezpieczone przed wstępem osób postronnych, a po drugie szafy lub inne miejsca, w których znajdują się środki oznaczone napisem „magazyn środków ochrony roślin” lub specjalnymi piktogramami. Ważne jest również zadbanie o szczelne zamknięcie takich pomieszczeń. Pomieszczenia nie powinny powodować możliwości przedostania się zawartych w nich substancji do wód gruntowych. Nie powinny znajdować się w miejscach gdzie przechowywane są płody rolne, paliwo, pasza dla zwierząt oraz przetrzymywana jest odzież.

Ważną zasadą jest również sposób rozmieszczenia środków. Warto wiedzieć, że środki w postaci płynów powinny znajdować się pod środkami w postaci proszków i mikrogranulatów, aby w przypadku rozszczelnienia nie doszło do zalania. Natomiast cięższe opakowania warto ustawiać na paletach, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem.

Półki lub szafy na, których są przechowywane środki powinny być zbudowane z materiałów nie palnych, a w pomieszczeniach powinna znajdować się gaśnica oraz apteczka.

Temperatura i wilgotność powietrza przechowywania, a skuteczność środków ochrony roślin

ŚOR posiadają w swoim składzie substancje czynne oraz składają się ze specjalnej formulacji. Te dwa czynniki wpływają na to w jakich temperaturach powinny być one optymalnie przechowywane, aby nie straciły swojej skuteczności. Wszystkie środki ochrony roślin powinno przechowywać się w temperaturze od 0°C do 30°C. Wielu producentów środków podaje natomiast przedział temperaturowy od 5°C do 25 °C, który w pełni gwarantuje właściwości ochronne środków. W  okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej 0°C warto zadbać o ogrzanie, ocieplenie miejsc przechowywania lub jeżeli istnieje taka możliwość do zachowania wszystkich wymogów przenieść środki do pomieszczeń ogrzewanych. Oprócz temperatury ważną kwestię w przypadku przechowywania śor w postaci proszków lub mikrogranulatów, które mają zdolności higroskopijne jest wilgotność powietrza. W momencie, gdy opakowanie takich preparatów ulegnie rozszczelnieniu produkty te będą pochłaniały wodę znajdującą się np. parze wodnej i tracą swoje prawidłowe właściwości.

Sprawdź etykietę przed przechowywaniem oprysków

Szczegółowe informację na temat przechowywania śor znajdują się w każdej etykiecie produktów. Znajdziemy tam odpowiedni zakres temperatur, informację o tym, że opakowanie powinno być szczelnie zamknięte, chronione przed wpływem wilgoci oraz nadmiernym ciepłem.

Co zrobić z opakowaniami po użyciu środków ochrony roślin

Po użyciu środków ochrony roślin opakowania powinno się starannie opłukać i pozbyć całkowicie zawartości, a następnie spakować do specjalnego worka przeznaczonego na takie opakowania i dostarczyć do punktu, w którym zakupiło się dany produkt. Każdy punkt handlujący śor ma obowiązek przyjąć opakowania i wystawić dokument odbioru, który poświadcza zdanie opakowań, które jest wymagane do okazania np. podczas wystąpienia kontroli z PIORIN.

Kto może skontrolować miejsce i sposób przechowywania środków ochrony roślin?

Instytucją, która jest upoważniona do sprawdzenia miejsc przechowywania środków ochrony roślin jest PIORIN. Inspekcja taka powinna być zapowiedziana i dotyczy wtedy oprócz sprawdzenia magazynów ochrony roślin, dokumentacji zabiegów ochrony roślin oraz uprawnień do ich wykonywania oraz aktualne badania techniczne opryskiwacza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl