do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Zboża jare

Nasiona zbóż jarych

Zboża jare przez szerokie grono rolników traktowane są jako zło konieczne, lecz prawda jest taka, że stanowią bardzo ważne uzupełnienie płodozmianu stosowanego w polskich gospodarstwach rolnych. Pierwszym krokiem, który spowoduje, że rolnicy będą zadowoleni z efektów zasiewu zbóż jarych na swoich polach jest wysiew materiału siewnego bardzo dobrej jakości. W naszej ofercie znajdą Państwo materiał siewny podstawowych zbóż jarych: pszenicy jarej, jęczmienia jarego, owsa, pszenżyta jarego od czołowych i sprawdzonych producentów.

Zboża jare

Zboża jare

Cechy dobrego materiału siewnego

Parametry wysiewanej odmiany mają kluczowy wpływ na plony danej uprawy na polach rolników. Na co zwrócić uwagę wybierając materiał siewny?

  • Poziom planowana danej odmiany w naszym terenie - określa on wstępnie na jakie plony możemy liczyć wysiewając daną odmianę. Pozwala przyjąć strategie nawożenia i ochrony fungicydowej.
  • Stopień kwalifikacji - oznacza kolejne etapy rozmnażania materiału siewnego. Dzieli się na kategorie: materiał siewny elitarny, który jest materiałem bazowym wytworzonym przez hodowcę danej odmiany i materiał siewny kwalifikowany, który jest wytwarzany z materiału bazowego. Jest on przeznaczany do produkcji materiału siewnego kwalifikowanego kolejnych rozmnożeń C1, C2, C3. Im stopień kwalifikacji jest wyższy tym materiał siewny jest lepszy.
  • Zdolność kiełkowania- wyższa zdolność kiełkowania oznacza lepsze wschody nasion oraz stosowanie mniejszej normy wysiewu. Powinno się wysiewać materiał siewny o sile kiełkowania powyżej 90%.
  • MTZ - masa tysiąca nasion podana w gramach. Materiał siewny nie musi koniecznie posiadać jak najwyższej masy ziarna ponieważ, im większa masa nasion to rolnik wysiewa większą ilość w kg materiału siewnego na ha, co powoduję wzrost kosztów zakupu materiału siewnego.
  • Wymagania glebowe odmian- rolnik powinien wybrać odmianę przeznaczoną do jakości ziemi, którą posiada. Odpowiednio dobrana odmiana np. do odczynu gleby, niedoborów wody może znacząco wpłynąć na plon.
  • Zdrowotność odmiany- cechy genetyczne odmian zbóż zapewniające odporność na choroby. Odpowiednio wybrana odmiana pozwala dobrać strategie ochrony fungicydowej, którą rolnik zastosuję na swoich polach.
  • Klasa jakości ziarna- gwarantuje odpowiednie dopasowanie uzyskanego materiału do przeznaczenia, na które został wysiany. E-elitarna A-jakościowa, B-chlebowa, C-paszowa

Materiał siewny zbóż jarych - nasza oferta

Pszenica jara

Wysiewana na glebach dobrych i bardzo dobrych o wysokich zdolnościach do magazynowania wody w glebie. Głównie po przedplonach późno schodzących z pola. Uzyskuję zazwyczaj lepsze parametry jakościowe ziarna od pszenicy ozimej (wyższa zawartość białka i gluten). Siew powinien odbywać się w marcu lub kwietniu. Istnieje możliwość wysiewania pszenicy jarej jako przewódki w okresie późnej jesieni lub łagodnej zimy.

Jęczmień jary

Wymaga gleb dobrych i bardzo dobrych o uregulowanym odczynie pH. Wysiewany głównie na cele paszowe. Jęczmień jary jest również świetnym surowcem przeznaczonym na cele browarne. Wrażliwy na wiosenne przymrozki. Wysiewany od połowy marca do połowy kwietnia.

Pszenżyto jare

Uprawiane głównie na cele paszowe. Posiada mniejsze wymagania glebowe od pszenicy jarej, dlatego z powodzeniem radzi sobie na glebach słabszych o gorszych warunkach wodnych dzięki silnemu systemowi korzeniowemu. Charakteryzuję się stabilnym plonowaniem.

Owies

Powinien być wysiewany jak najwcześniej wiosną ponieważ, wczesny termin siew daje możliwość na stworzenie dużego systemu korzeniowego, który wspomaga tę roślinę w czasie suszy. Preferowany na wszystkie typy gleb z wyjątkiem gleb zalewowych.

Oferta sprawdzonych odmian

Od wielu lat dostarczamy naszym klientom materiał siewny zbóż. Staramy się sprostać wymaganiom rolników powiększając systematycznie asortyment naszych produktów o najlepsze dostępne odmiany.

W sklepie Superplony.pl znajdą Państwo odmiany które, odpowiednio dobrane sprawdzą się w każdych warunkach glebowych: od gleb słabych i zakwaszonych do gleb bardzo dobrych z wysokim potencjałem plonowania oraz ziarno będzie mogło zostać przeznaczone na rożne cele od paszowych, przez konsumpcyjne, po cele browarne (przemysłowe). Nasi pracownicy posiadają specjalistyczną wiedzę na temat zbóż jarych i w przypadku problemów z wyborem odpowiedniej odmiany są w stanie pomóc w doborze odpowiedniego produktu.
Serdecznie zapraszamy do zakupów materiału siewnego zbóż jarych w sklepie internetowym SuperPlony.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl