
Producent
Rodzaj uprawy
Dostępność
Zaprawy nasienne
Zaprawianie nasion do siewu jest jednym z podstawowych zabiegów ochrony roślin przeprowadzanym w gospodarstwach charakteryzujących się intensywną uprawą zbóż. Ze względu na bardzo duży udział zbóż w powierzchni zasiewów i namnożenie patogenów w glebie rośliny te należy chronić już od momentu siewu. W odpowiedzi na potrzeby rolników stworzono zaprawy do nasion. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne zaprawy o działaniu grzybobójczym. W wyniku współpracy z renomowanymi producentami i sprawdzonymi dystrybutorami mamy dostęp do najlepszych produktów – m.in. zapraw nasiennych. Ceny tych produktów są bardzo atrakcyjne.

699,00 zł
Cena regularna:
726,14 zł

617,98 zł
Cena regularna:
624,16 zł

2 358,00 zł
Cena regularna:
2 406,79 zł

409,00 zł
Cena regularna:
421,04 zł

139,00 zł
Cena regularna:
149,00 zł

1 649,00 zł
Cena regularna:
1 698,84 zł
ZAPRAWY NASIENNE
Zaprawa nasienna – rola w uprawie
Gleba daje nam wiele możliwości, jednak doskonałe rezultaty uprawy osiągniemy, gdy odpowiednio zadbamy o glebę oraz nasiona. Aby tego dokonać, wskazane jest stosowanie sprawdzonych zapraw nasiennych. Ich grzybobójcze działanie służy do zapobieganiu pojawianiu się choroby w początkowym okresie wzrostu. Zabieg zaprawiania ziarna siewnego zbóż ozimych i jarych określany jest to jako “bejcowanie ziarna”. Proces ten wiąże się z konkretnymi zasadami oraz normami, do których powinniśmy się stosować.
Zaprawę stosuje się przed siewem – jej wpływ na wzrost rośliny jest możliwy wyłącznie na początkowym etapie, tak więc możemy zastosować ją tylko w wyznaczonym czasie. Sporządzanie środka jest zależne od konkretnego produktu, nierzadko wymaga on zmieszania z materiałem siewnym lub wodą w odpowiedniej temperaturze. Rezultaty jego zastosowania są dla nas widoczne w następnych fazach rozwoju rośliny – dotyczy to jej doskonałej kondycji roślin. Jeśli nie zastosujemy zaprawy, a nasze rośliny zaatakują choroby grzybowe, konsekwencje mogą być znaczące i może się zdarzyć, że plantację będzie trzeba zlikwidować. Stosowanie fungicydów nie zawsze może nam wtenczas pomóc.
Aby zdecydować się na dobór odpowiedniego środka ochrony roślin, należy wziąć pod uwagę substancje aktywne oraz zasady użytkowania danego preparatu, które mogą się różnić. Jeśli proces zaprawiania został przeprowadzony w sposób właściwy, pozostaje wysiać nasiona i skupić się na kolejnych etapach prowadzenia plantacji.
Jaka zaprawa do zboża?
Dobór właściwej zaprawy wymaga wiedzy i odpowiedniego podejścia. Na rynku znajduje się szeroki zakres zapraw zbożowych do zaprawiania ziarna zbóż, które posiadają większą jak i mniejszą skuteczność działania. Jaką więc zaprawę wybrać, aby być zadowolonym z działania tych preparatów? Powinna być to zaprawa posiadająca 2 lub 3 substancje czynne. Poniżej przedstawiamy skuteczne rozwiązania do zaprawiania ziarna:
- Zaprawa Kinto plus/ Real plus - posiada 3 substancje czynne: fludioksonil, fluksapyroksad, tritikonazol. Jest to zaprawa w formie płynnego koncentratu o działaniu układowym i powierzchniowym. Dzięki bardzo dobrym nośnikom skutecznie pokrywa powierzchnię ziarna . Może być z powodzeniem stosowany w zaprawianiu pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, pszenżyta i żyta ozimego. Dawkowanie wynosi 150 ml/100 kg ziarna i 0-1050 ml wody.
- Zaprawa Vibrance gold 100 FS - zawiera 3 substancje czynne: sedaksan, fludioksonil, difenokonazol. Jest to środek grzybobójczy o działaniu układowym przeznaczony do zaprawiania ziarna siewnego pszenicy ozimej i jarej, jęczmienia ozimego i jarego, pszenżyta ozimego i żyta ozimego. Dawkowanie: 200 ml/ 100 kg ziarna z dodatkiem 0-1000 ml wody.
- Zaprawa Redigo pro 170 FS - 2 substancje czynne: protiokonazol i tebukonazol. Jest to zaprawa grzybobójcza w formie koncentratu o działaniu układowym przeznaczona do zaprawiania zbóż jarych i ozimych. Dawkowanie: 50-67 ml/100 kg ziarna z dodatkiem 400-800 ml wody.
- Zaprawa Scenic 080 FS - protiokonazol, fluoksastrobina, tebukonazol. Działa powierzchniowo i układowo w ochronie zbóż. Ochrania rośliny przed pleśnią śniegową, zgorzel siewek, śnieć cuchnąca, śnieć gładka, septoriozy liści, głownia pyląca, głownia źdźbłowa żyta. Dawkowanie wynosi 100 ml środka/100 kg ziarna z dodatkiem 500 ml wody.
- Zaprawa Sedextra Power - zawiera sedaksan i fludioksonil. Jest to środek w formie płynnego koncentratu do zaprawiania. Dawkowanie wynosi 200 ml/100 kg ziarna oraz w połączeniu z 0-1500 ml wody. Można nią zaprawiać wszystkie podstawowe zboża ozime i jare.
- Zaprawa Maxim 025FS - podstawowa zaprawa posiadająca tylko jedną substancję czynną fludioksonil. Można ją zaprawiać pszenicę ozimą, pszenicę jarą. Dawka to 200 ml/100 kg ziarna i 400 ml wody
- Zaprawa Systiva 333 FS jest zaprawą grzybobójczą w formie koncentratu zawiesinowego o działaniu systemicznym. Ten fungicyd jest przeznaczony do zwalczania chorób odnasiennych oraz chorób liści. Posiada jedną substancję czynną fluksapyroksad. Środek ten najlepiej stosować w połączeniu z innymi zaprawami nasiennymi. Swoją skuteczność pokazuje głównie w uprawie jęczmienia zimowego. Dawkowanie wynosi 150 ml/100 kg ziarna i odpowiednia ilość wody.
- Zaprawa Proseed 050FS - zaprawa dwuskładnikowa zawierająca difenokonazol i fludioksonil. Zapewnia działanie ochronne w pierwszych dni po wysiewie oraz w początkowych fazach. Dawkowanie wynosi 200 ml środka i 800 ml wody na 100 kg ziarna.
Wszystkie z powyższych zapraw służą do zaprawiania w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych ziarna siewnego.
Jak zaprawiać nasiona zbóż?
Do zaprawiania nasion należy podchodzić w sposób staranny. Najlepiej używać specjalnie przystosowanego sprzętu, który odmierzy odpowiednią dawkę zaprawy i pozwoli na dokładne pokrycie nasion. Nierównomierne pokrycie nasion np. zbyt małą dawką preparatu spowoduje, że skuteczność będzie zaniżona. Wszystkie informacje o zaprawianiu danym produktem znajdują się na etykiecie środka. Stosując się do zaleceń można być pewnym, że nasiona zostaną prawidłowo zaprawione i będą odpowiednio chronione po wysianiu.
Czy zaprawy są bezpieczne?
W trosce o bezpieczeństwo nas samych, upraw, jak i jakości plonów, nie wolno wykorzystywać produktu w inny sposób, niż zaleca to producent. Każdy produkt posiada specjalną etykietę, dzięki której możesz zapoznać się m.in. ze środkami ostrożności, stosowaniem w myśl dobrej praktyki rolniczej oraz dawkowaniem. Trzeba mieć na uwadze, że zaprawy są tworzone w oparciu o chemikalia, które mogą mieć szkodliwe działanie. W okolicy upraw chętnie pojawiają się również zwierzęta – przypadkowo rozsypane ziarna siewne, powinno się niezwłocznie usunąć, by nie wyrządziły im szkody. Pozostałe powinny zostać pokryte należytą ilością gleby, aby nie mogły zostać zjedzone.
Zaprawa do nasion - sklep superplony
W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zapraw nasiennych do zbóż dopasowany do różnych wymagań klientów. W asortymencie posiadamy zaprawy z wyższej półki, które zaznaczyły już przez kilka lat swoją skuteczność na polach rolników. Znajdą się także zaprawy budżetowe, które zapewniają podstawową ochronę zbóż przed chorobami w początkowych etapach wzrostu. Jeżeli nie wiesz jaką zaprawę wybrać do zaprawiania nasion skontaktuj się z nami, a pomożemy w doborze właściwego produktu.