do kasy suma: 0,00 zł
14 dni na zwrot produktów

Mieszanki międzyplonowe

Mieszanki międzyplonowe to optymalne kompozycje roślin poplonowych działających strukturotwórczo na glebę. Wyspecjalizowane gatunki roślin wzbogacają glebę w niezbędne składniki pokarmowe, zmniejszają zasolenie gleby, pielęgnując glebę, zapewniając bioróżnorodność, uwalniając składniki pokarmowe, zwłaszcza fosfor, oraz chroniąc glebę przed erozją. Ponadto, dostarczają dużą ilość materii organicznej, która wspomaga tworzenie próchnicy, zwiększając pojemność wodną gleby w efekcie dając większe szanse na osiągnięcie dobrych plonów.

Mieszanki poplonowe

Mieszanka gorzowska 25kg Mieszanka gorzowska 25kg
Cena:

350,00 zł

zobacz więcej
Facelia 25kg Facelia 25kg
Producent: TOP FARMS
Cena:

325,12 zł

szt.
zobacz więcej
Mieszanka międzyplonowa Top Vita Azot C1 20kg Mieszanka międzyplonowa Top Vita Azot C1 20kg
Producent: TOP FARMS
Cena:

200,99 zł

zobacz więcej
Mieszanka międzyplonowa Top Vita Plon C1 20kg Mieszanka międzyplonowa Top Vita Plon C1 20kg
Producent: TOP FARMS
Cena:

325,99 zł

zobacz więcej

Dlaczego warto siać mieszanki poplonowe?

  1. Poprawa struktury gleby - korzenie roślin poplonowych penetrują glebę, co zwiększa jej przewiewność i zdolność do zatrzymywania wody. Zwiększenie zawartości próchnicy w glebie również wpływa na polepszenie struktury gleby.
  2. Wzbogacanie gleby w składniki odżywcze - rośliny poplonowe, zwłaszcza te z rodziny bobowatych, wiążą azot z powietrza, wzbogacając glebę w ten cenny składnik. Ponadto po wprowadzeniu do gleby masy z poplonów, dostarczane są do gleby inne składniki pokarmowe takie jak fosfor, potas oraz masa innych mikroelementów przydatna do wzrostu roślin.
  3. Ochrona przed erozją - okrycie gleby roślinami poplonowymi zapobiega erozji wietrznej i wodnej, co jest szczególnie ważne na terenach pochyłych i wietrznych. Ochrona przed erozją jest szczególnie ważna ze względu na gospodarowanie wodą, której w ostatnich latach bardzo często brakuje i należy za wszelką cenę robić wszystko, aby jej nie tracić, a ją magazynować w glebie.
  4. Kontrola chwastów - rośliny poplonowe mogą skutecznie konkurować z chwastami o światło, wodę i składniki odżywcze, ograniczając ich rozwój. Ponadto część z roślin poplonowych wytwarza związki allelopatyczne ogranicza występowanie chwastów. 
  5. Zwiększenie bioróżnorodności - różnorodność roślin w poplonach przyczynia się do zwiększenia liczby pożytecznych owadów i mikroorganizmów w glebie, zapobiega także tworzeniu się monokultur roślinnych - szczególnie tych zbożowych

Wpływ na glebę i rośliny następcze:

  1. Poprawa struktury gleby - zwiększona porowatość i lepsza struktura gleby sprzyjają lepszemu rozwojowi korzeni roślin następczych.
  2. Większa dostępność składników odżywczych - mieszanki poplonowe wzbogacają glebę w azot i inne składniki, które są dostępne dla roślin następczych.
  3. Redukcja chorób i szkodników - różnorodność roślin poplonowych może przerwać cykl życia wielu szkodników i patogenów, co zmniejsza ryzyko ich wystąpienia w kolejnych uprawach. Np. owies poprawia stan fitosanitarny gleby pod względem chorób, a niektóre odmiany gorczycy czy facelii potrafią zwalczyć nicienie glebowe i są zalecane do wysiewu przed uprawą roślin okopowych. 

Wpływ na środowisko:

  1. Zmniejszenie erozji gleby - rośliny poplonowe chronią glebę przed erozją, co jest korzystne dla jakości gleby.
  2. Poprawa jakości wody - ograniczenie erozji i lepsze zarządzanie wodą w glebie zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych.
  3. Zwiększenie bioróżnorodności - różnorodność roślin poplonowych wspiera rozwój pożytecznych owadów, ptaków i mikroorganizmów, co pozytywnie wpływa na ekosystemy.

Najlepsze rośliny poplonowe:

  1. Gorczyca biała - szybki wzrost, skuteczna w zwalczaniu nicieni glebowych. Tania w założeniu plantacji poplonowej. 
  2. Facelia błękitna - atrakcyjna dla owadów zapylających, poprawia strukturę gleby. Przydatna w zwalczaniu nicieni glebowych,
  3. Łubin - wzbogaca glebę w azot, dobrze radzi sobie na słabszych klasach gleby.
  4. Wyka oraz koniczyna - również wzbogaca glebę w azot, ma głęboki system korzeniowy.
  5. Rzodkiew płużna - dobra roślina poplonowa, zwłaszcza na cięższe gleby ze względu na głęboki i dość dobrze rozbudowany system korzeniowy, który bardzo dobrze rozluźnia glebę.  Roślina szybko rosnąca, pozytywnie oddziałuje na glebę.

Czym jest mieszanka poplonowa i jakie mogą być jej rodzaje?

Mieszanka poplonowa to zestaw różnych gatunków roślin, które są wysiewane po zbiorze głównej uprawy. Mieszanki te są tworzone w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać ich synergistyczne działanie, zwiększając korzyści dla gleby i roślin następczych. Rodzaje mieszanek poplonowych:

  1. Jednorodne mieszanki - składają się z jednego gatunku rośliny, np. gorczyca biała lub łubin.
  2. Mieszanki wielogatunkowe - zawierają kombinacje różnych roślin, np. facelia z wyką i łubinem, które zapewniają kompleksowe korzyści.
  3. Mieszanki specjalistyczne - dostosowane do specyficznych warunków glebowych lub celów agrotechnicznych, np. mieszanki do poprawy struktury gleby, zwalczania nicieni czy ochrony przed erozją.

Stosowanie mieszanek poplonowych to inwestycja w zdrowie gleby i przyszłe plony, a także krok w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa.

Jak prawidłowo wysiewać międzyplony

Pierwszym szczególnie ważnym aspektem jest wybór celu, dla którego jest wysiewany międzyplon oraz wybranie poszczególnych roślin, które będą spełniały te wymagania. W przypadku doboru roślin do poplonu szczególną uwagę należy również zwrócić na klasę bonitacyjną gleby oraz termin siewu. 

Sposób uprawy i nawożenie poplonów

Uprawa i siew międzyplonów

Do siewu międzyplonów należy podchodzić tak jak do siewu roślin zbieranych w plonie głównym - z należytą starannością i wiedzą. Odpowiednie zadbanie i przygotowanie pola oraz o nawożenie czy zwalczanie szkodników. W przypadku założenia plantacji międzyplonów ścierniskowych czy ozimych bardzo ważny jest sposób zbioru rośliny głównej. Szczególna mowa tutaj o zbiorze zbóż. Ważną kwestią jest rozdrobnienie słomy i jej równomierne rozprowadzenie na polu. Ma to znaczenie dla rozkładu resztek pożniwnych, gospodarowania wodą w glebie a co za tym idzie wschodami roślin poplonowych. Kolejnym ważnym czynnikiem jest uprawa gleby i jej głębokość. Rośliny tolerujące głębszy wysiew można rozsiać rozsiewaczem do nawozów na ścierń i wykonać zabieg płytkiego wymieszania ścierniska. Można  wykonać talerzowanie, gruberowanie lub agregat z siewnikiem do poplonów.  W przypadku gatunków, które należy wysiewać płytko tak jak np. facelię błękitną najlepiej jest wykonać zabieg podorywki i wysiać nasiona siewnikiem do zbóż na precyzyjną głębokość około 2 cm. Siew siewnikami zbożowymi jest szczególnie ważny w przypadku siewu mieszanek międzyplonowych ze względu na różne rozmiary i wagi nasion, których nie da rady równomiernie wysiać rozsiewaczem do nawozów. Równomierny wysiew jest gwarancją dobrych wschodów i późniejszego wzrostu ze względu na brak miejsc z nadmiernym zagęszczeniem oraz miejsc, gdzie to zagęszczenie jest zbyt rzadkie. 

Nawożenie międzyplonów

Rośliny uprawiane w poplonie wytwarzają zazwyczaj bujną masę nadziemną oraz dobrze rozbudowany system korzeniowy. Prawidłowy wzrost należy wspomagać nawożeniem mineralnym. W celu dostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych należy wysiać nawóz na ściernisko przed uprawą w dawce połowa dawki azotu przed siewem, a reszta w trakcie wegetacji. Warto również zasilić międzyplony nawozem NPK. Jeżeli w gospodarstwie występują nawozy naturalne takie jak obornik czy gnojowica to są one bardzo dobrym wyborem pod nawożenie międzyplonów. W przypadku wysiewu roślin strączkowych, nie należy nawozić zbytnio azotem.

Ochrona chemiczna międzyplonów

Mieszanki międzyplonowe przeznaczone czy to na zielony nawóz czy na paszę dla zwierząt warto również chronić od insektów oraz nadmiernego zachwaszczenia. W przypadku ochrony insektycydowej oraz herbicydowej w głównej mierze chodzi o ograniczenie namnażania się insektów, które będą następnie przenosiły się na łany zbóż, rzepaku czy kukurydzy, a likwidacja chwastów nie pozwoli na ich rozwój i namnażanie się w glebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl