Odchwaszczanie kukurydzy jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym w uprawie kukurydzy. Ma na celu zapobiec konkurencji między chwastami, a kukurydzą. Istnieje kilka wariantów odchwaszczania, które są zależne od sposobu działania środków oraz faz rozwojowych kukurydzy. Skuteczny dobór herbicydów jest podstawą w zwalczaniu chwastów w uprawie kukurydzy. Na stronie naszego sklepu znajdziesz i dobierzesz herbicyd dopasowany do swoich potrzeb.
2 999,00 zł
Cena regularna:
3 158,90 zł
759,00 zł
Cena regularna:
768,38 zł
Jakie chwasty zagrażają uprawie kukurydzy
Kukurydza poprzez swój specyficzny sposób uprawy czyli siew w okresie od połowy kwietnia do końca pierwszej dekady maja oraz wysiew w szerokich rzędach (co 75 cm) pozwala rozwijać się charakterystycznym chwastom. Są to głównie chwasty jare oraz uciążliwe chwasty wieloletnie. Do najgroźniejszych chwastów należą: chwastnicę jednostronną, włośnice, perz właściwy, komosę białą, szarłat szorstki, ostrożeń polny, rdesty czy bodziszki.
Zwalczanie chwastów w kukurydzy ze względu na sposób aplikacji
Zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy można przeprowadzić:
- w sposób doglebowy do kilku dni po siewie - do tego zabiegu są przeznaczone substancje o działaniu na młode siewki wschodzących z gleby chwastów. Po aplikacji łączą się bezpośrednio z wierzchnią warstwą gleby i działają na wschodzące chwasty. Ważnym aspektem w tym przypadku są warunki panujące w trakcie zabiegu. Gleba powinna być wilgotna, a temperatura w okolicy co najmniej 8 °C, aby skuteczność związania z glebą, która wpływa na późniejszą skuteczność była jak największa.
- w sposób doglebowo-nalistny do fazy 4 liści właściwych - są to produkty o mieszaninie substancji działających w sposób doglebowy oraz nalistny. Zwalczanie chwastów w taki sposób jest kompleksowe ponieważ, chwasty, które już wzeszły są zwalczane przez substancje nalistne, a dodatkowo substancje działające doglebowo zabezpieczają przed wtórnymi wschodami zapewniając pełną ochronę.
- w sposób nalistny do fazy 8 liści właściwych kukurydzy - są to środki, niszczące tylko chwasty, które pojawiły się na powierzchni gleby przed momentem aplikacji. Zapewniają skuteczną ochronę, ale wadą jest późny termin aplikacji wynikający z faktu, że trzeba się wstrzymać z zabiegiem, aż wzejdą wszystkie chwasty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób spóźnionych z zabiegiem np. ze względu na niekorzystne warunki pogodowe lub wykonujących zabieg poprawkowy. Ponadto ze względu na obecność na plantacji chwastów uciążliwych takich jak np. rdesty istnieje możliwość dopasować ściśle daną substancję do danego typu chwastów.
Najpopularniejsze herbicydy do stosowania w kukurydzy
Adengo 315 SC to środek chwastobójczy działający doglebowo-nalistnie do stosowania od wykonania siewu do fazy 2 liścia. Zawiera dwie substancje czynne: tienkarbazon metylu oraz izoksaflutol. Zwalcza szeroki zakres chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Dawka przeznaczona do stosowania wynosi od 0,33 do 0,44 l/ha
Lumax 537,5 SE - środek doglebowo-nalistny przeznaczony do stosowania od siewu do fazy 3 liści kukurydzy. W jego skład wchodzą trzy substancje czynne: terbutylazyna, mezotrion oraz s-metolachlor. Część substancji działa nalistnie oraz dociera przez glebę do systemu korzeniowego chwastów. W przypadku stosowania środka w sposób doglebowy solo należy stosować dawkę 3,5-4 l/ha, natomiast w przypadku stosowania nalistnego w fazie 2-4 liści z dodatkiem nikosulfuronu można zejść do dawki 2,5 l/ha.
Elumis 105 OD - preparat nalistny o działaniu układowym przeznaczony do powschodowego zwalczania chwastów jedno- i dwuliśiennych od fazy 2 do 8 liści kukurydzy. Zawiera dwie substancje czynne czyli mezotrion i nikosulfuron. Jest to herbicyd pobierany głównie Poprzez działanie nalistne zaleca się go stosować w momencie, gdy wzejdą chwasty. Zwalcza bardzo szeroką grupę chwastów. Dawkowanie wynosi od 1-1,5 l/ha, natomiast w przypadku pól dość mocno zachwaszczonych proponujemy aby, nie schodzić z dawkowaniem poniżej 1,25l/ha, a w przypadku zwalczania perzu stosować górną dawkę.
Maister Power 42,5 OD - herbicyd do stosowania powschodowego w fazie 4-6 liści kukurydzy. Posiada trzy substancje aktywne: jodosulfuron metylosodowy, foramsulfuron oraz tienkarbazon metylu. Zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych oraz jednoliściennych. Dawkowanie wynosi od 1,25-1,5 l/ha - w przypadku dużej presji chwastów należy stosować górną dawkę. Istnieje również możliwość stosowania preparatu w dawkach dzielonych ( dwa zabiegi po 0,75l/ha)- ma to wiele zalet: między innymi chwasty są zwalczane już we wcześniejszym etapie wzrostu, dzięki czemu nie stanowią konkurencji dla uprawy głównej oraz sama kukurydza nie odczuwa tak bardzo wpływu herbicydów na wzrost. Przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy profesjonalnych.
Tezosar Extra Box - Zestaw herbicydowy do odchwaszczania kukurydzy składający się z trzech środków: Nikosar 0,7l/ha (nikosulfuron), Tezosar 0,7l/ha (terbutyloazyna), Juzan 0,7l/ha (mezotrion). Przeznaczony do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych . Termin stosowania od 2 do 6 liści.
Nikita 562,5 WG - mieszanina trzech substancji (dikamba, mezotrion, nikosulfuron) przeznaczona do powschodowego zwalczania jednorocznych chwastów w fazie 2-4 liści. Zalecana dawka wynosi 0,4 kg/ha.
Sulcotreck 500 SC - środek na chwasty w kukurydzy zawierający dwie substancje czynne: sulkotrion i terbutylazyne. Przeznaczony do stosowania przed wschodami rośliny uprawnej lub w fazie 1-6 liści. Dawkowanie 2l/ha. Nie zwalcza chwastnicy jednostronnej, dlatego w przypadku chęci jej zwalczenia należy dołożyć produkt zawierający nikosulfuron. Dawkowanie w takim przypadku wynosi 1-1,5l/ha Sulcotreck + 1 l/ha nikosolfuronu.
Mocarz 75 WG - herbicyd selektywny do stosowania w fazie 2-6 liści. Bardzo dobrze sobie radzi w późnych fazach rozwojowych. Bardzo dobry wybór na poprawki. Maksymalna zalecana dawka do stosowania wynosi 0,2 kg/ha. Zwalcza chwasty dwuliścienne.
Ikanos 040 OD/Ipanema 040 OD - substancja aktywna - nikosulfuron. Środek przeznaczony do zwalczania perzu, chwastów prosowatych oraz niektórych chwastów dwuliściennych. Jest przeznaczony do stosowania nalistnego. Standardowa dawka wynosi 40g nikosulfuronu na hektar czyli 1 litr. W przypadku zwalczania perzu należy podać 60g substancji czynnej/ha. Jest bardzo dobrym dodatkiem do wielu herbicydów w celu kompleksowej ochrony kukurydzy przed chwastami.