
Producent
Dostępność
Wysyłka w
Herbicydy doglebowe na rzepak
Odchwaszczanie rzepaku to jeden z pierwszych zabiegów środkami ochrony roślin wykonywany w uprawie rzepaku. Skuteczne zwalczenie chwastów pozwala prowadzić czysty łan przez cały okres wegetacji oraz bez problemu wykonać zbiór. Jednym ze sposobów na odchwaszczanie rzepaku jest wykonanie tego zabiegu w sposób doglebowy do 3 dni po siewie. W ofercie naszego sklepu znajdą państwo herbicydy doglebowe przeznaczone do ochrony rzepaku przed chwastami. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

1 559,00 zł
Cena regularna:
1 591,92 zł
W jakich warunkach wykonać odchwaszczanie doglebowe rzepaku
Skuteczność zabiegu odchwaszczania rzepaku w sposób doglebowy jest ściśle powiązana z wilgotnością gleby. Wilgotna gleba jest podstawą wykonania tego zabiegu ponieważ, pozwala związać substancję czynną z wierzchnią warstwą gleby, przez którą przebijają się wschodzące chwasty. W przypadku, gdy wierzchnia warstwa gleby jest przesuszona to substancja czynna nie ma możliwości złączyć się z podłożem i uaktywnić co powoduje, że skuteczność takich środków drastycznie spada. Należy również brać pod uwagę kwestię wystąpienia opadów i ich siłę po wykonaniu zabiegu doglebowego. Zbyt intensywny opad może wpłukać substancję czynną w głąb profilu glebowego w pobliże rozwijającego się systemu korzeniowego i powodować zahamowanie wzrostu oraz przebarwienia liści.
Kolejnym ważnym aspektem jest jakość uprawienia gleby. Doglebowe odchwaszczanie rzepaku wymaga starannie uprawionej gleby. Każda większa gruda ziemi, pod którą nie dostanie się ciecz robocza stwarza miejsce do kiełkowania chwastów i zwiększa szanse na wystąpienie zachwaszczenia wtórnego.
W jakim czasie wykonać zabieg odchwaszczania doglebowego w rzepaku
Odchwaszczanie rzepaku ozimego w sposób doglebowy przeprowadza się do czasu wschodów rzepaku. Występują one w czasie od 5 do 10 dni od czasu posiania. Ważne jest, aby nie wykonać takiego zabiegu tuż przed samymi wschodami, aby nie przypalić wschodzących roślin. Tak więc optymalny czas trwa od momentu siewu do 3 dni po siewie rzepaku. W przypadku wschodów rzepaku część substancji czynnych, które są stosowane w zabiegu czysto doglebowym (np. metazachlor) można zastosować także po wschodach.
Jakie substancje są przeznaczone do wykonania zabiegu odchwaszczania doglebowego
Najpopularniejszymi substancjami stosowanymi w tym zabiegu są: metazachlor, chlomazon, petoksamid.
Zalety zabiegu doglebowego w ochronie rzepaku
Zabieg wykonany bezpośrednio po siewie w optymalnych warunkach atmosferycznych nie wpływa negatywnie na rozwój roślin.
Plantacja jest od samego początku chroniona przed wschodami chwastów dwuliściennych i części chwastów jednoliściennych - chwasty nie stanowią konkurencji dla rośliny głównej od samego początku wegetacji.
Nie ma potrzeby określania faz rozwojowych rośliny uprawnej. Większość herbicydów ma w etykiecie zapisany bezpośredni zakres faz rozwojowych (zazwyczaj do fazy 4 liści właściwych), w których można stosować dany środek - wykonując zabieg doglebowy rolnik nie martwi się czy zdąży wykonać oprysk herbicydem przed upływem fazy rozwojowej rzepaku.
Najgroźniejsze chwasty w uprawie rzepaku ozimego
Gatunki chwastów, które dominują w uprawie rzepaku: mak polny, przytulia czepna, chaber bławatek, tasznik pospolity, bodziszek drobny, przetacznik pospolity, samosiewy zbóż, miotła zbożowa.
Skuteczne herbicydy na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne przeznaczone do stosowania w zabiegu odchwaszczania doglebowego rzepaku
Command 480 EC /Kalif 480 EC/ Chlomazon 480 EC - substancja czynna chlomazon. Środek do stosowania typowo doglebowego. Pobierany jest przez korzenie chwastów. Powoduje w chwastach zahamowanie syntezy kartoneidów. Działa głównie na kiełkujące chwasty. Maksymalne dawkowanie wynosi 0,2-0,25 l/ha. Jego dawkowanie jest ściśle powiązane z rodzajem gleby. Na glebach lżejszych o mniejszych zawartościach frakcji ilastych warto nie przekraczać dawki 0,15l/ha. Na glebach średnich i ciężkich można stosować wyższe dawki chlomazonu.
Nero 424 EC- zawiera w składzie dwie substancję czynne: chlomazon i petoksamid. Pobierany jest przez korzenie i hipokotyl kiełkujących chwastów. Największą skuteczność odnotowuje w fazie kiełkowania chwastów oraz do fazy pierwszych liści. Zwalcza chwasty jedno i dwuliścienne. Zalecana dawka do jednorazowego stosowania wynosi 2,5-3,0 l/ha Oprysk ten należy stosować do 3 dni po siewie na starannie uprawioną glebe.
Znachor 500 SC/ Butisan 500 SC/ Metazanex 500 SC - substancja czynna metazachlor. Oprysk stosowany do wykonywania zabiegów czysto doglebowych przed wschodami oraz doglebowo nalistnych wykonywanych po wschodach do fazy 4 liści rzepaku. Zwalcza chwasty jedno i dwuliścienne. Środek ten działa na kiełkujące chwasty i zwalcza je przed wschodami. Posiada także działanie nalistne i zwalcza chwasty w fazie do pierwszej pary liści. Maksymalna zalecana dawka do jednorazowego stosowania wynosi 2,0l/ha. Możliwość mieszanin z innymi herbicydami zawierającymi chlomazon lub produktem Navigator 360 SL.