Producent
Dostępność
Wysyłka w
Graminicydy w rzepaku
Graminicydy to wyspecjalizowana grupa herbicydów przeznaczona do zwalczania chwastów jednoliściennych (np. chwastnica jednostronna, perz właściwy, wyczyniec polny, miotła zbożowa, owies głuchy, samosiewy zbóż) w uprawach rolniczych, w tym w uprawie rzepaku. Dzięki zastosowaniu produktów z tej grupy zlikwidujesz niepożądane na polu chwasty jednoliścienne.
142,00 zł
Cena regularna:
148,29 zł
114,00 zł
Cena regularna:
124,20 zł
27,80 zł
Cena regularna:
40,00 zł
1 249,00 zł
Zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku
Rzepak ozimy jest wysiewany od drugiej dekady sierpnia do pierwszej dekady września. Należy do roślin, które jesienią znajdują się bardzo długo na polu, co powoduję, że w bardzo dużym stopniu zagrażają mu chwasty dwuliścienne i jednoliścienne. Ponadto w płodozmianie bardzo często jest wysiewany na stanowiskach po zbożach ozimych i jarych co powoduję zagrożenie ze strony samosiewów zbóż. Zabiegi doglebowe lub doglebowo-nalistne wykonywane od momentu siewu do fazy 4 liści rzepaku mają w swoim spektrum działania ograniczone pole w przypadku chwastów jednoliściennych, ponieważ część substancji zwalcza tylko chwastnicę jednostronną. W przypadku zwalczania pozostałych chwastów i samosiewów zbóż należy posiłkować się graminicydami.
Do jakiej fazy można stosować graminicydy?
Graminicyd można z powodzeniem stosować od fazy pierwszych liści do fazy wydłużania się pędu głównego, a część z nich nawet do wytwarzania pąków kwiatowych. Ma to szczególne znaczenia ponieważ, oznacza że poprawkę można wykonać także wczesną wiosną.
Zasady stosowania graminicydów w rzepaku
- Temperatura - Bardzo ważną kwestią są warunki pogodowe występujące przed, po i w czasie zabiegu. Graminicydy są bardzo wrażliwe na spadek temperatur w pobliżu wykonywania zabiegu. Przypada on często na czas września oraz października, gdzie zdarzają się spadki temperatur i przygruntowe przymrozki. Wystąpienie tego niekorzystnego zjawiska w przybliżonym czasie do zwalczania chwastów jednoliściennych powoduje często objawy fitotoksyczności na roślinach rzepaku. Występowanie korzystnych temperatur jest również ważne w przypadku wykonywania zabiegu poprawkowego wiosną w rzepaku ozimym. Rzepak bardzo wcześnie zaczyna wegetacje i szybko przyrasta w początkowej fazie wiosny, kiedy panują niekorzystne do wykonywania zabiegów śor warunki temperaturowe co sprawia bardzo często problem z decyzją o wykonaniu zabiegu.
- Faza rozwojowa - jest ważna w przypadku doboru herbicydu. O ile jesienią można stosować wszystkie substancje z tej grupy to wiosną należy ściśle przestrzegać zaleceń zawartych w etykietach produktów. Preparaty zawierające propachizafop oraz kletodym można stosować do momentu strzelania w pęd, a chizalafop-p-etylowy oraz fluazyfop-p-butylowy do momentu wytwarzania pędów kwiatowych.
- Łączenie z innymi zabiegami - okres poprzedzający wykonanie innych zabiegów - jesienią w uprawie rzepaku jest do wykonania bardzo wiele wjazdów z różnymi środkami ochrony roślin. Jak więc podejść do łączenia zabiegów. W przypadku zwalczania chwastów dwuliściennych zabiegi należy wykonywać osobno, najlepiej w odstępie 3-7 dni. Do zabiegów graminicydem można dodawać insektycydy.
- Dodatek adiuwantów - adiuwanty to środki poprawiające właściwości roztworów wodnych. Zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy, obniżają pH oraz regulują poziom twardości wody. Polepszają pokrycie liści oraz przyczepność cieczy roboczej do liścia. W przypadku zwalczania chwastów jednoliściennych zalecane jest dodawanie do graminicydów adiuwantów - jest to szczególne ważne w przypadku wystąpienia na polu chwastów w zaawansowanych fazach rozwojowych oraz silnej presji.
Rodzaje graminicydów
Produktami o najlepszym działaniu w zwalczaniu chwastów jednoliściennych w rzepaku są środki zawierające takie substancje czynne jak:
Propachizafop - Agil-S 100 EC/ Zetrola 100 EC - Zwalczają wszystkie najważniejsze chwasty jednoliścienne. Zakres stosowania od pierwszej fazy liści do fazy wydłużania pędu głównego. Dawkowanie: 0,6 l/ha -1,5l/ha. Chwasty dwuliścienne można zwalczać w odstępie 3 dni.
Chizalofop-P-etylowy - Labrador Extra 50 EC/ Leopard Extra 05 EC / Targa Super 05 EC - Faza odpowiednia do stosowania trwa od fazy pierwszej pary liści do fazy zielonego pąka. Dawkowanie: 0,75-2,0 l/ha.
Kletodym - Select Super 120 EC - Stosować od momentu pojawienia się pierwszej pary liści rzepaku do fazy strzelania w pęd główny. W przypadku zwalczania perzu dawka wynosi 2l/ha
Fluazyfop-P-butylowy - Fusilade Forte 150 EC - Możliwość stosowania od fazy wytworzenia pierwszej pary liści do fazy wytworzenia pąków kwiatowych, ale jeszcze przed ich rozwinięciem.