
Najważniejszy zabieg ochrony zbóż - zabieg T1
Ochrona zbóż przed chorobami jest jednym z trudniejszych tematów, z którymi muszą poradzić sobie rolnicy w swojej pracy. Wysoki udział zbóż w strukturze zasiewów, częste monokultury, coraz wyższe temperatury panujące jesienią i zimą sprawiają, że presja porażenia roślin zbożowych ze strony chorób grzybowych z roku na rok jest coraz większa. Zabieg T1 jest podstawą ochrony zbóż, a błędy w nim popełnione będą się uwidaczniać przez resztę sezonu wegetacyjnego doprowadzając do spadku zebranych plonów. Choroby grzybowe atakują rośliny już od samego siewu, aż do momentu ustania wegetacji, dlatego w momencie początku wiosny presja ze strony chorób grzybowych jest bardzo silna. Jest to ważna kwestia szczególnie w ochronie jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta i żyta ozimego.
Kiedy wykonać zabieg T1 w zbożach?
Ochronę zbóż ozimych i jarych powinniśmy wykonać w początkowych fazach rozwojowych zbóż wiosną. Najwcześniej ten zabieg można przeprowadzić w fazie BBCH 29 - końca krzewienia, a najlepszy moment na aplikację środków występuje w momencie początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka - BBCH 31. W tym momencie rozwoju zbóż tworzą się międzywęźla, które odpowiadają za transport asymilatów w roślinie, ale także utrzymanie źdźbła w pionie zapobiegając wyleganiu. Zainfekowanie tych newralgicznych miejsc i rozwój choroby spowoduje wylęganie łanu oraz utrudni transport składników pokarmowych w roślinie. Oprysk wykonany z opóźnieniem może spowodować nasiloną presje i problemy ze zwalczaniem chorób grzybowych. Nie warto czekać na pojawienie się objawów choroby i należy stosować środki zapobiegawczo. Ważnym aspektem w stosowaniu środków fungicydowych są temperatury występujące wiosną. Niskie temperatury powietrza i występujące przymrozki wiosenne zmniejszają skuteczność stosowanych środków utrudniając skuteczne wykonanie tego zbiegu. Planując zabieg należy obserwować okienka pogodowe i zastosować fungicyd w optymalnej fazie lub wybrać substancje, które działają w niższych temperaturach powietrza. Prawidłowo wykonany zabieg na plantacjach zbóż w terminie T1 pozwala dobrze przygotować się do zabiegu T2 i T3 gdzie będą chronione wyższe partie roślin, liść podflagowy, flagowy oraz kłos.
Jakie choroby zagrażają uprawom zbóż we wczesnych fazach rozwojowych?
Zboża ozime w fazie strzelania w źdźbło są szczególnie narażone na choroby podstawy źdźbła oraz pierwszych liści:
- zgorzel i łamliwość źdźbła zbóż i traw. Warunkami sprzyjającymi pojawieniu się tych patogenów jest temperatura powietrza 5-16°C, ciepła i długa jesień oraz występowanie monokultury zbożowej
- mączniak prawdziwy zbóż i traw. Poraża głównie pszenicę i jęczmień. Rozwija się dobrze w warunkach wilgotnych i ciepłych, do swojego rozwoju potrafi wykorzystać wilgoć z pary wodnej lub rosy. Jest grzybem azotolubnym. Wysokie dawki azotu zwiększają jego nasilenie. Zarodnikuje już w okolicach 5°C. Jego optymalne warunki temperaturowe do rozwoju wynoszą 12-20°C.
- septorioza paskowana liści. Powstawaniu tego patogena sprzyjają znajdujące się w glebie i na powierzchni gleby resztki pożniwne, temperatura powietrza 7-18°C oraz silny wiatr, który może przenosić zarodniki na dłuższe odległości. Jest bardzo groźna ponieważ, jej wystąpienie może spowodować spowolnienie procesów fotosyntezy. Należy zwalczać tą chorobę tylko w sposób zapobiegawczy.
- rdze brunatne i rdze żółte zbóż. Rozwijają się dobrze w temperaturze 7-15°C, w warunkach występowania opadów deszczu i słońca. Silną presję można zauważyć w plantacjach sianych wcześnie oraz gdy wystąpiła ciepła jesień i zima
- DTR - brunatna plamistość liści zbóż. Sprzyjające temperatury to 7-15°C oraz wysokie dawki nawożenia azotem. Powinno się stosować zabiegi zapobiegawcze lub w momencie pojawienia się pierwszych objawów.
- plamistość siatkowa jęczmienia. Rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz temperaturach 10-25°C. Opady deszczu i wiatr powodują rozprzestrzenianie się tego patogena chorobotwórczego. Źródłem infekcji są w głównej mierze resztki pożniwne znajdujące się w glebie.
Straty powodowane przez choroby grzybowe - przyczyny i skutki
Zaniedbanie zabiegu fungicydowego w okresie strzelania w źdźbło, wystąpienie nieodpowiednich warunków pogodowych lub dobranie złych substancji czynnych do panujących warunków i występujących patogenów może spowodować, że nie zostaną one prawidłowo zwalczone i będą w dalszym stopniu się rozwijać wraz ze wzrostem rośliny i przenosić się w wyższe partie powodując jeszcze większe szkody. Wykonanie w nieprawidłowy sposób ochrony podstawy źdźbła powoduję osłabienie tego miejsca i podatność rośliny na wyleganie. Występuje wówczas uszkodzenie wiązek przewodzących utrudniające transport składników. W najgorszym przypadku może dojść do obumarcia pędu. Porażenie liści utrudnia funkcjonowanie procesu fotosyntezy ograniczające produkcję energii wykorzystywanej przez roślinę. Ponadto może nastąpić porażenie liścia flagowego, który w głównej mierze odpowiada za plon. Wystąpienie tych niekorzystnych czynników może spowodować bardzo duże straty w plonie sięgające nawet 50% oraz wytworzenie ziarna o gorszych parametrach
Substancje czynne polecane do stosowania w zabiegu T1 w zbożach
Pierwszą grupą substancji aktywnych, która przychodzi na myśl mówiąc o zabiegu T1 są morfoliny zwalczające głównie mączniaka. Powszechną substancją z tej grupy jest fenpropidyna. Działa ona w sposób wyniszczający, leczniczy i zapobiegawczy. Morfoliny sprawdzają się bardzo dobrze w niskich temperaturach powietrza 5-10°C. W przypadku zwalczania zgorzeli i łamliwości źdźbła bardzo dobrze sprawdzą się takie substancje jak metrafenon, epoksykonazol, protiokonazol, boksalid czy biksafen. Protiokonazol z biksafenem, epoksykonazol, fluoksypyroksad, solatenol czy protiokonazol i tebukonazol bardzo dobrze poradzą sobie z septoriozami liści. W zwalczaniu DTR warto postawić na triazole: tebukonazol, protiokonazol i epoksykinazol oraz substancje z innych grup solatanol, fenpropidyna czy biksafen.
Wykonując zabieg nie jesteśmy w stanie wybrać i zastosować jednocześnie tych wszystkich substancji. Istnieje wiele środków z odpowiednio dobranymi proporcjami substancji, które są w stanie poradzić sobie z chorobami i uratować plon naszych plantacji.
Jakie środki stosować na pierwszy zabieg fungicydowy?
-
Duet na start (metrafenon, boskalid, krezoskym metylowy)
-
Turbo pack (fenpropidyna, metkonazol)
-
Verben (protiokonazol, proquinazid)
-
Wirtuoz Pro (protiokonazol, proquinazid)
-
Fandango 200 EC (protiokonazol, fluoksastrobina)
-
Leander complex pack (fenpropidyna, protiokonazol)
-
Revyflex (mefentriflukonazol, piraklostrobina, metrafenon)
-
Imput triple 400 EC (proquinazid, protiokonazol, spiroksamina)