Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych - Dlaczego warto?

Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią. Dlaczego warto?

Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią. Dlaczego warto?

Wzrost chwastów na polu ma bardzo szkodliwy wpływ na rozwój i plonowanie zboża. W przypadku odmian ozimych, które zasiewane są przed zimą, chwasty mogą swobodnie rosnąć aż przez pół roku! W tym czasie pobierają nawozy oraz wodę, ograniczając ich ilość dostępną dla zboża. Aby nie czekać do odchwaszczania wiosennego, można wykonać je już jesienią. Czy jest to skuteczne i opłacalne? Sprawdź sam poniżej.

Dlaczego warto odchwaszczać zboża ozime jesienią?

Odchwaszczanie jesienne jest nie tylko możliwe i skuteczne, ale też często stosowane. Za przeprowadzeniem takiego zabiegu przed zimą przemawia wiele mocnych argumentów:

 • znacznie wyższa skuteczność takiego zabiegu, w szczególności na miotłę zbożową,
 • o wiele łatwiej walczy się z niewielkimi, dopiero wschodzącymi chwastami, niż z tymi mocno wyrośniętymi na wiosnę,
 • zabieg odchwaszczania jesiennego nie jest mocno uzależniony od temperatury, niektóre preparaty można stosować nawet na zamarzniętą glebę,
 • szybsze pozbycie się chwastów to więcej wody i składników odżywczych dla zboża,
 • wiosną opryskiwacz potrzebny jest także do wielu innych zabiegów (dokarmianie dolistne, fungicyd, regulator), natomiast jesienią odchwaszczanie można wykonać bez pośpiechu i presji czasu,
 • dobrze wykonany zabieg odchwaszczania jesiennego często w zupełności wystarczy, by ochronić zboża przed chwastami,
 • stosowane na jesień preparaty nie mają dużego wpływu na rośliny następcze, ponieważ mają więcej czasu na rozłożenie się
 • w końcu zastosowanie odchwaszczania jesiennego jest tańszym rozwiązaniem.

 

Czy jesienne odchwaszczanie jest skuteczne?

Wykonanie odchwaszczania jesienią jest na tyle skuteczne, że na wiosnę nie potrzeba wykonywać ponownie takiego zabiegu. Jedynie w niektórych przypadkach potrzebna będzie korekta na niektóre gatunki chwastów. Jednak koszt dodatkowego odchwaszczania jest niewielki, natomiast korzyści w postaci lepiej rozwiniętego zboża, w zupełności rekompensują dodatkowe koszty.

Doświadczenia potwierdzają skuteczność odchwaszczania jesiennego

Skuteczność odchwaszczania jesiennego jest regularnie badana, a najlepiej sprawdzające się kombinacje kilku preparatów są polecane przez jednostki naukowe. Co najważniejsze, jesienne zabiegi odchwaszczania umożliwiają często całkowite zniszczenie chwastów na cały okres rozwoju zbóż. Szczególnie duża skuteczność notowana jest przeciwko miotle zbożowej. Ewentualne poprawki na wiosnę dotyczą tylko pojedynczych gatunków, o ile miały one bardzo sprzyjające warunki pogodowe.

Inaczej jest z odchwaszczaniem wiosennym. Zimna i mokra wiosna może przeciągnąć ten zabieg w czasie, a potrzeba wykonywania także innych ważnych zabiegów powoduje, że powstaje silna presja czasu. Ponadto wyrośnięte przez zimę i pierwsze tygodnie wiosny chwasty są o wiele trudniejsze do zwalczenia, niż wschodzące dopiero jesienią niepożądane rośliny. Wymaga to zastosowania silniejszych preparatów. W przypadku środków na miotłę zbożową mogą one dodatkowo osłabiać kondycję samych zbóż (szczególnie przy ich silnym stresie spowodowanym przymrozkami lub suszą).

Dlatego też zaleca się wykonywanie odchwaszczania na jesień, gdy zabieg ten jest tańszy, skuteczniejszy i łatwiejszy do przeprowadzenia.

Termin wykonania zabiegu

Najwyższą skuteczność zabiegu uzyskujemy po wschodach zboża – w zależności od gatunku - od fazy szpilkowania zbóż do końca fazy krzewienia – czasami w zależności od substancji i gatunku zabieg wykonać możemy od fazy trzeciego liścia do końca krzewienia. 
Niektóre środki pozwalają wykonać zabieg także  bezpośrednio po siewie zbóż (czyli przed wschodami) – wymaga on dokładnego uprawienia gleby bez grud oraz wysokiego uwilgotnienia gleby – natomiast wyższą skuteczność uzyskujemy wykonując zabieg po wschodach na młode wschodzące chwasty mające 2-3 liście.  
Większość preparatów niszczy chwasty poprzez ich korzenie i liście. Jeśli stosujemy środek doglebowo na dopiero kiełkujące chwasty – to środek działa połowicznie i nie wykorzystujemy jego pełnego potencjału. Dlatego też rekomendujemy stosowanie powschodowe.

 

Im większy chwast – tym trudniej go zwalczyć i może wymagać większej dawki substancji. Podnoszenie dawek powyżej zalecanych podnosi koszty zabiegu i może powodować negatywny wpływ na zboże.

Najlepsze preparaty do odchwaszczania zbóż ozimych – nasze rekomendacje:

 1. 0,5l/ha Pontos + 0,2l/ha Legato - bardzo skuteczne rozwiązanie na chwasty i miotłę, szybkie działanie, zwalcza miotłe i szeroki wachlarz chwastów dwuliściennych. Pontos w dawce 1L niszczy także wyczyńca polnego.
 2. 0,8l/ha Bizon + 0,2kg/ha Expert Met – kompletne rozwiązanie – skuteczne na miotłe i chwasty dwuliścienne.
 3. Quelex Complex Pak – kompletne rozwiązanie składające się z dwóch produktów zawierające łącznie 4 substancje aktywne – zestawy na 4ha I 20ha. Dawkowanie 25g Quelex oraz 250ml Naceto
 4. Bacara Trio – trzy idealnie dobrane substancje - kompletne działanie – opakowania 5L na 10ha
 5. 1,25l/ha – 1,5l/ha Snajper – połączenie chlorotoluronu i diflufenikanu – doskonały na miotłę - zwalcza dobrze większość chwastów z wyjątkiem samosiewów rzepaku i maków
 6. 2l/ha Lentipur – s.a. chlorotoluron – tanie zwalczenie miotły, gwiazdnicy, chabrów i rumianów. Można stosować w okresie niskich temperatur do wystąpienia przymrozków. Nie należy stosować w odmianach zbóż wrażliwych na chlorotoluron, między innymi Hondia, Anthus, Magic, Malibu, Almari, Kobra, Elena, Izolda.

 

Wybierz skuteczny preparat i pokonaj chwasty już jesienią

Oferta skutecznych preparatów w naszym sklepie jest bardzo duża.

Kliknij TUTAJ i sprawdź naszą szeroką ofertę jesiennych herbicydów zbożowych.

Nasi pracownicy chętnie też doradzą, jaki zestaw środków na chwasty warto zastosować na zboża ozime tej jesieni. Czy warto skusić się na odchwaszczanie jeszcze przed zimą? Na pewno. Ze względu na skuteczność takiego zabiegu, niższe koszty oraz łatwość wykonania zabiegu właśnie teraz. Będzie to także korzystne dla Twojej uprawy i pozwoli Ci zwiększyć uzyskane plony.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl