
Czym odchwaszczać rośliny strączkowe (groch, łubin, soja, bobik)? Dobór herbicydów
Podstawą uprawy roślin strączkowych jest zadbanie, aby założona plantacja była wolna od chwastów od czasu siewu do zbioru. Niestety w wielu przypadkach jest to bardzo trudne zadanie i wielu rolników popełnia błędy wykonując zabieg odchwaszczania. W tekście poniżej odpowiem na następujące pytania: Na co zwrócić uwagę przygotowując się do zwalczania chwastów? Które chwasty są najgroźniejsze w uprawie roślin strączkowych? Jakie herbicydy do odchwaszczania są dostępne na rynku?
Zwalczanie chwastów w strączkach - które chwasty są najgroźniejsze?
Chwasty jednoliścienne: chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, palusznik krwawy, owies głuchy, perz właściwy, samosiewy zbóż.
Chwasty dwuliścienne: komosa biała, tobołki polne, fiołek polny, mak polny, przytulia czepna, tasznik pospolity, szarłat szorstki, ostrożeń polny, przetacznik perski, przetacznik bluszczykowy, przetacznik polny, gwiazdnica pospolita, samosiewy rzepaku, rumian polny, maruna bezwonna, psianka czarna, rdest ptasi, rdest powojowy, żółtlica drobnokwiatowa.
Jak odchwaszczać rośliny strączkowe?
Zwalczanie chwastów w roślinach strączkowych powinno być wykonywane w głównej mierze w sposób doglebowy przed wschodami roślin. Jest to spowodowane małą ilością dostępnych na rynku herbicydów do stosowania powschodowego. Wybierając herbicydy rolnicy mają do wyboru głównie środki doglebowe, których ilość na rynku również nie jest duża. Stwarza to często nie lada problem.
Ze względu na małą ilość herbicydów, którymi można odchwaszczać rośliny z grupy strączkowych warto przyłożyć się do nie chemicznych sposobów walki z chwastami, których zadaniem będzie zmniejszenie presji zachwaszczenia co ułatwi działanie herbicydów.
Działania nie chemiczne wspomagające działania herbicydów
Płodozmian- jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ między innymi na kondycję roślin, porażenie chorobami grzybowymi, występowanie chwastów, a finalnie także na plonowanie.
Posiadanie przemyślanego płodozmianu, w którym znajdują się uprawy roślin z różnych grup: zboża, rośliny oleiste, rośliny strączkowe, rośliny okopowe i inne oraz rotacja roślin czyli zasiew co określony czas na danym polu roślin np. w odstępie 3 lub 4 letnim w znacznym celu ułatwia prowadzenie agrotechniki.
Rotowanie substancjami czynnymi - Odpowiednie ułożenie płodozmianu pozwala zwalczyć trudne chwasty dla upraw następczych już rok wcześniej. Zmieniając rośliny można także rotować stosowanymi substancjami czynnymi oraz grupami, z których one pochodzą. Zapobiega to uodpornieniom ze strony chwastów. W przypadku uprawy roślin strączkowych bardzo ważne jest natomiast sprawdzanie niekorzystnych następstw środków ochrony roślin na rośliny następcze.
Orka - zabieg odwrócenia gleby sprawia, że nasiona chwastów trafiają na głębokość około 20 cm i nie wschodzą w nadmiarze w roku uprawy następczej. Pozwala to zmniejszyć ilość zachwaszczenia.
Uprawki przedsiewne - wykonywanie zabiegów uprawowych np. na 3 czy 4 tygodnie przed siewami pozwala najpierw poruszyć wierzchnią warstwę gleby co powoduje jej ogrzanie, a następnie powoduje skiełkowanie i wschody chwastów, które w przypadku uprawy typowo przedsiewnej zostaną zniszczone jeszcze przed wykonaniem siewu. Takie postępowanie sprawia, że zmniejsza się ilość chwastów, które mogą wzejść po siewie. Należy jednak pamiętać, aby uprawki przedsiewne wykonać mądrze dostosowując je do warunków polowych i nie spowodować zbytniego przesuszenia wierzchniej warstwy gleby.
Zalecane kombinacje herbicydów do odchwaszczania grochu, łubinu, bobiku czy soi
Odchwaszczanie grochu
Rozwiązania doglebowe:
1) Stomp Aqua - (pendimetalina) - dawka 2,5-3,5 l/ha - stosować od siewu do najpóźniej do 3 dni po siewie najlepiej na wilgotną glebę. Przesuszenie gleby powoduję bardzo duży spadek skuteczności.
2) Wing-P 462,5 EC - (dimetenamid-P, pendimetalina) - dawka 4l/ha - stosować przed wschodami grochu najlepiej bezpośrednio po siewie. Ewentualnie powschodowo do fazy 3 międzywęźla na pędzie właściwym.
3) Bandur 600 SC - (aklonifen) - dawka 3l/ha - stosować po siewie, ale przed wschodami.
4) Boxer 800 EC - (prosulfokarb) - dawka 3-4l/ha - stosować do 5 dni po siewie.
5) Command 480EC - (chlomazon) - dawka 0,12-0,2l/ha - stosować bezpośrednio po siewie.
6) Bandur 600 SC 1,5-2l/ha + Stomp Aqua 2l/ha – stosować do 3 dni po siewie.
7) Boxer 800 EC 2l/ha+ Stomp Aqua 2l/ha + Command 480 EC 0,1l/ha- stosować do 3 dni po siewie.
8) Boxer 800 EC 2-2,5l/ha+ Wing-P 462,5 EC 2l/ha – stosować od siewu do 3 dni po siewie.
Rozwiązania powschodowe:
1) Basagran 480 SL (bentazon) - dawka 2,5-3l/ha - stosować na początku pojawiania się wąsów czepnych czyli jak groch ma około 6-12 cm.
2) Butoxone M 400 SL - (MCPB) - dawka 3-4 l/ha - stosować w fazie 1-3 liści czepnych.
3) Corum 502,4SL - (bentazon, imazamoks) - dawka 1,25 l/ha - stosować w fazie wąsów czepnych przy wysokości 6-12 cm.
Odchwaszczanie łubinu:
Rozwiązania doglebowe:
1) Boxer 800EC - dawka 3-4 l/ha - stosować od momentu siewu do 5 dni po siewie
2) Stomp Aqua - dawka 2,5l/ha - najlepiej stosować bezpośrednio po siewie na wilgotną i doprawioną bez grud glebę
3) Wing-P 462,5 EC - dawka 4l/ha zalecany do stosowania przed wschodami, najlepiej bezpośrednio po siewie.
4) Stomp Aqua 2l/ha+ Boxer 800EC - 2,5l/ha - stosować od siewu do 3 dni po siewie.
Odchwaszczanie bobiku:
Rozwiązania doglebowe:
1) Boxer 800EC - dawka 3-4 l/ha - przeznaczony do stosowania od momentu siewu do 5 dni po siewie
2) Command 480EC - dawka 0,2 l/ha - stosować po siewie na starannie uprawianą glebę. Najlepiej stosować w mieszaninach w dawce 0,1l/ha
Rozwiązania powschodowe:
1) Corum 502,4 SL - dawka 1,25l/ha - należy zastosować od fazy pięciu pędów bocznych
Odchwaszczanie soi:
Rozwiązania doglebowe:
Boxer 800EC - dawka 3-4l/ha - powinien być stosowany do 3 dni po siewie
Stomp Aqua Stomp Aqua 455 CS - dawka 1,5-2,6 l/ha - najlepiej stosować bezpośrednio po siewie do 3 dni po siewie
Mieszaniny:
Boxer 800EC 2,5l/ha+ Stomp Aqua 1,5l/ha
Stomp Aqua 455 CS 1,5-2l/ha + Command 0,1l/ha
Po ogłoszeniu wycofania metrybuzyny niestety ilość herbicydów doglebowych dostępnych do zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawie soi gwałtownie zmalała co ogranicza rotację środków i zmniejsza skuteczność zabiegów ochronnych.
Rozwiązania powschodowe:
Corum 502,4 SL - 1,25 l/ha - stosować od fazy rozwiniętego liścia trójlistkowego na drugim węźle do fazy widocznego piątego pędu bocznego pierwszego rzędu.
Zwalczanie chwastów jednoliściennych w roślinach strączkowych
Chwasty jednoliścienne w roślinach strączkowych można zwalczać substancjami z grupy graminicydów. Najpopularniejszymi są propachizafop , fluazyfop-P-butylowy, kletodym.
Propachizafop - np. Agil-s 100EC - zwalcza m.in chwastnice jednostronną, miotłę zbożową, owies głuchy, palusznik krwawy, perz właściwy,
samosiewy zbóż, włośnica sina, włośnica zielona, życica trwała.
Można go stosować w uprawie grochu, łubinu, bobiku.
Fluazyfop-P-butylowy - np. Fusilade Forte 150 EC - radzi sobie ze zwalczaniem takich chwastów jak: owies głuchy, chwastnica jednostronna, samosiewy zbóż, miotła zbożowa, wyczyniec polny, perz właściwy.
Można go stosować w uprawie: grochu, łubinu, soi i bobiku,
Kletodym - np. Select Super 120 EC - przeznaczony do zwalczania: chwastnicy jednostronnej, owsa głuchego, perzu właściwego, samosiewów zbóż.
Można zwalczać chwasty w takich uprawach jak : bobik, groch, łubin, soja.
Podsumowanie
Odchwaszczanie roślin strączkowych z roku na rok jest coraz trudniejsze. Wiele skutecznych substancji zostaje wycofanych ograniczając ilość środków. Są dostępne jednak rozwiązania zwalczające chwasty dwuliścienne i jednoliścienne. Ich działanie należy jednak wspomagać działaniami agrotechnicznymi ograniczającymi rozwój chwastów. Oprócz wyboru odpowiednich środków ważne jest również wykonanie zabiegu odchwaszczania w odpowiednich warunkach czyli na wilgotną oraz dobrze uprawioną glebę. Warto pamiętać, że podstawą zwalczania chwastów dwuliściennych jest zabieg przedwschodowy. Zabieg nalistny stosowany po wschodach powinien być traktowany jako zabieg poprawkowy. W przypadku zwalczania chwastów jednoliściennych najlepszy skutek przynosi stosowanie graminicydów w fazach rozwojowych po wschodach roślin. Skuteczne zwalczenie chwastów jest kluczem do uzyskania zadawalających plonów grochu, łubinów, soi czy bobiku.